Türkiye'de kent yönetiminin demokratikleşmesi
Democratisation of urban administration in Turkey
- Tez No: 498049
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Kent mekânı, toplumsal değerler ve anlamlar temelinde şekillenen ve bir kez şekillendiğinde de mekânsal algı ve uygulamaları belirleyen toplumsal bir üründür. Bu çerçevede, bireyin toplumsallaşması ve toplumsal yeniden üretimin sağlanması noktasında önemli bir 'belirleyen' olan kent mekanının, toplumsal sistemlere göre farklı şekiller alsa da tarihsel önemini hiçbir zaman yitirmeyerek demokratik kurumların ortaya çıkmasında kritik bir rol üstlenmesi, kentsel sistemin oluşmasında ciddi bir paya sahip olan kent yönetimlerinin incelenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk ise bizi, kent mekanının, kent yönetimlerinin siyasetleri ve içinde barındırdıkları toplum tarafından şekillendiriliyor olması, bu kapsamda oluşan ilişkiler ağına ev sahipliği yapıyor olması ve bu ilişkiler ağının, kentsel yaşam ve kent hakkı ile doğrudan bağlantılı olması dolayısıyla, söz konusu ilişkiler ağını yöneten kent yönetimlerinin demokratikliğini sorgulamaya itmektedir. Bu varsayımlar temelinde çalışmanın konusu, Türkiye örneğinde kent yönetiminin demokratikleşmesi olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda ilk bölümde kentlerin gelişim, değişim ve dönüşüm tarihi, kent yönetimlerinin demokratikleşmesi temelinde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise yine aynı temelde kent teorileri incelenerek, kent, toplum ve siyaset etkileşimi derinleştirilmiştir. Son bölümde ise Türkiye kentleşme deneyimi ve bu deneyimin Türkiye kentlerine yansıması üzerinde kent yönetimlerinin ne ölçüde demokratik ilkelere uygun politikalar ürettikleri, belirlenen sorun alanları/düzeyler üzerinden incelenmiştir. Bu yönüyle çalışma, Türkiye'de kent yönetimlerinin demokratikleşme saiklerinin varlığına dair bir sorgulamayı ve demokratikleşme saiklerinin ortaya çıkarılmasına dair bir çabayı içermektedir. Türkiye'de kent yönetimlerinin demokratikleşmesine yönelik bir takım somut önerilerle sonuçlandırılan bu çalışma, teorik bir çalışma olarak şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban space is a social product that is based on social values and meanings and determines spatial perceptions and practices when it once shaped. Within this framework, as an important“determiner”of socialization of individuals and of providing social reproduction, urban space has played a critical role in the emergence of democratic institutions without losing its historical importance even if it can take different forms as social systems change. This role of urban space requires analysis of urban administration which has a significant share in shaping the urban system. This obligation prompt us to questioning the urban administration's democratization that administrates the network of relations in point. Because urban space is shaped by politics of urban administrations and society, it hosts the network of relations consisting in this context and this network is directly related to urban life and urban right. On the basis of these assumptions, the subject of this study was determined as democratisation of urban administration in the case of Turkey. Within this framework, in the fist chapter, development, change and transformation of cities were discussed based on democratisation of urban administrations. In the second chapter, interaction among urban space, society and politics was deepened by examining urban theories on the same basis. Finally in the last chapter, the experience of Turkish urbanization and the reflection of this experience were examined in the context of the extent of democratisation of urban administration policies on the basis of identified problem areas/levels. In this aspect this study contains a questioning of the existence of urban administration's democratisation incentives and an effort of revealing of democratisation incentives. This study, concluding with a number of concrete proposals for the democratization of urban administration in Turkey, has been shaped as a theoretical study.