Türkiye'de kentleşme olgusunda imar kurumunun etkinliği
The Role of the planning instution on urbanisation in Turkey
- Tez No: 63652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET TÜRKİYE' DE KENTLEŞME OLGUSUNDA İMAR KURUMUNUN ETKİNLİ?İ Türkiye' de yaşanan sağlıksız, plansız kentleşme sonucunda gecekondu, konut, işsizlik, düzensiz yapılaşma, çevre sorunları doğmuştur. Sorunların çözümlerinden biri, belki de en önemlisi planlamadır. İmar planlan değişken politik kararlarla etkilenmeden yapılmalıdır.Kentleşme ile ilgili planlamalar sonucunda yapılan işlerle kentlerde büyük rantlar yaratılmakta dır. Çok ciddi arazi rantlarının var olduğu bölgelerde arazi kullanım kararlarım merkezi iktidar verebilmektedir. İmar konusunda esas yetki ve karar sahibi yerel yönetimler olması gerekirken, bu yolun açılması yetki karmaşasına neden olmaktadır. Sözde liberalleşme ve demokratikleşme amacıyla getirilen 1980 sonrası hukuki düzenlemeler ve uygulamalarla kentsel yağma ortamı yaratılmıştır. Kentlerimizde planlama, ekonomik, siyasi ve toplumsal politika ve etkenlerin sonucunda oluşan göçler nedeniyle kentleşmenin gerisinde kalmıştır. Planlama hızlı kentleşmeye yenik düşmüştür. Türkiye' deki kentleşmeyi olumsuz etkileyen plan dengelerim alt-üst eden imar kurumlarının aldıkları kararlar, kurumlar arasında eşgüdüm olmaması, yetki karmaşasının bulunması, Kuşadası örneğiyle ortaya konulan olumsuzlukların yaşanmaması için imar kurumunda yeni bir yapılanma gerekmektedir. Halkın katılımının sağlanacağı yasal düzenlemeler çağdaş, demokratik bir ülke olmanın da göstergesidir. Kent planlama sürecinde halkın denetiminin olduğu bir yönetim modeli kentleşmede yaşanan olumsuzlukları baştan engelleyecektir. Sorun öncelikle politikadadır. Ülkemizde politika, merkezi ve yerel yönetimin bulanık ve karmaşık yasal perdenin gerisinde, egemen rant ve paylaşım ilişkilerine büyük ölçüde bağımlı olup, kendini sürekli olarak bu zeminde üretmektedir. Yurttaşlık, kentdaşlık bilincini, duyarlılığını geliştirebilmek, yerel girişimleri kent, mahalle, sokak meclisleriyle desteklemek güçlendirmek yaşanmış deneyleri de değerlendirerek, bu meclisleri geliştirmek gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK THE ROLE OF PLANING INSTUTION ON URBANISATION IN TURKEY The results of non-planned urbanisation in Turkey created slams, unemploy ment, irregular building and variaus environmental problems. The most important solution is“ planing ”. City planings should not be effected by political decissions. City planings can create great profits. In some places, where land create great profits, planing decions can be given by the central authority. In fact the deccions makers about city planing should be the local authorities; central authorities causes confusions. The resent law orders and practises after 1980' s under liberalisation perspectives caused speculated corruption. The wrong economical, social and political attitudes caused migrations which created serious urbanisation problems. Planing was left behind actual urbanisation. The reconstruction of planing instution should be done with coordination between central and local authorities for not facing negative development like in Kuşadası example. The new law order and regulati which guarentee public participation will create a stronger democracy in Turkey. Public participation in city planing process will help to stop false urbanisation. The problem is mainly political. Politics in Turkey reproduced itself in local and central dimensions, behind non-clear regulations depending on profit share relations. To be able to solve most of our problems we need to support street, distinct and local city consils with public participation and high sensibility of citisenship.