Tensile and flexural behavior of nanosilica filled epoxy matrix based fiber reinforced composite laminates
Nanosılıka katkılı epoksi matris tabanlı elyaf takviyeli kompozit laminatların çekme ve eğme davranışları
- Tez No: 498059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, nano silis katkısının ve farklı fiber yönelim açısının cam fiber takviyeli polimerik kompozit laminatların çekme ve eğme davranışları üzerine etkileri araştırılmıştır. Nano katkı içeren ve içermeyen kompozit laminatlar el yatırma yöntemi ile üretilmiştir. Dört farklı nano silis katkısı (%1, %1.5, %2 ve %3) içeren ve 0°, 15°, 30°, 45°, 60° gibi farklı fiber yönelimine sahip numuneler değerlendirilmiştir. Sonrasında, çekme test numuneleri ASTM D638-10 ve eğme test numuneleri ASTM D790 standartlarına göre hazırlanmıştır. Nano silis içermeyen numuneye göre en fazla iyileşme gösteren numuneler %2 ve %1.5 nano silis içeren numuneler olarak görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre çekme mukavemeti, çekme modülü, eğme mukavemeti ve eğme modülü sırasıyla 280.25 MPa, 17.8 GPa, 346.35 MPa ve 18.77 GPa olarak bulunmuş ve nano silis-içermeyen numuneye göre sırasıyla %8, %66, %4 ve %15 iyileşme elde edilmiştir. Faklı fiber yönelim açısı olarak 0◦ ve %2 nano silis içeriğine sahip cam fiber takviyeli kompozit laminat diğer yönelim açılarına göre en yüksek değerlere sahip olmuştur. Bu numunede çekme mukavemeti, çekme modülü, eğme mukavemeti ve eğme modülü sırasıyla 280.25 MPa, 17.8 GPa, 337.38 MPa ve 16.74 GPa değerlerindedir.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect of nanosilica filler and different fiber orientation angles at 2wt% nanosilica content on both tensile and flexural characteristics for glass fiber reinforced polymeric composite laminates are detected. The glass fiber/nanosilica/epoxy nanocomposites are fabricated by hand layup process. Four weight fractions of nanosilica particles (1%, 1.5%, 2% and 3%) and different fiber orientation angles (0°, 15°, 30°, 45° and 60°) were utilized for the production of laminate composites. Subsequently, samples for the tensile test were produced according to ASTM D638–10 standards and samples for the flexural test were produced according to ASTM D-790. The acquired outcomes extracted from this study displayed the utmost improvement of the tensile strength, tensile modulus, flexural strength and flexural modulus and this obtained improvement was occurred at nanosilica contents of 2wt% and 1.5wt% with the values of 280.25 MPa, 17.8 GPa, 346.35 MPa and 18.77 GPa respectively, with increment ratios of 8%, 66%, 4% and 15% respectively as compared to unfilled GFRP composite laminates with nanosilica particles. It also revealed that silica filled composites exhibited better than unfilled epoxy composites. Moreover, the GFRP composites with fiber orientation angle of 0◦ at 2wt% nanosilica content were showed the highest values in tensile strength, tensile modulus, flexural strength and flexural modulus compared with the other fiber orientation angles and these values are 280.25 MPa, 17.8 GPa, 337.38 MPa and 16.74 GPa, respectively.