Investigation of buckling behavior of nano-clay filled epoxy matrix based glass fiber reinforced composite laminates
Nano-kil katılmış epoksi matriks tabanlı kompozit laminatların bukulma davranışlarının araştırılması
- Tez No: 498060
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, nano-kil parçacılarının yük altındaki cam fiber takviyeli epoksi tabanlı kompozit kirişlerin bukulma davranışları üzerindeki etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. %1, %1.5, %2 ve %3 ağırlıkça nano-kil içeren kompozit laminatların kritik eksenel ve yanal bukulma yükleri deneysel olarak elde edilmiş ve nano-kil içermeyen laminatlar ile karşılaştırılmıştır. Ağırlıkça %1 nano-kil eklentisinin eksenel bukulma yükünü %8.6 arttırdığı, fakat kritik yanal bukulma yüküne herhangi bir pozitif etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. %1 nano-kil eklentisine sahip laminatların 0o/90o, 15o/-75o, 30o/-60o ve 45o/-45o gibi farklı fiber yönelimlerindeki kritik eksenel ve yanal bükülme yükleri de ayrıca araştırılmıştır. En büyük eksenel bukulma yükü 0o/90o yöneliminde elde edilirken, en büyük yanal bukulma yükü 15o/-75o fiber yöneliminde bulunmuştur. Ayrıca, %1 nano-kil eklentisi içeren ve farklı fiber yönelimlerine sahip numunelerin çekme ve üç nokta eğme testleri gerçekleştirilmiştir. Fiber yönelim açılarının laminatların mekanik özellikleri üzerine etkilerini belirlemek için sonuçlar elde edilmiş ve analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, fiber yönelim açıları incelenen numunelerin çekme ve eğilme mukavemetleri üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nano-clay particles on buckling behavior of glass fiber reinforced based epoxy composite beams under load was experimentally investigated. Critical axial and lateral buckling load for composite laminates having 1, 1.5, 2 and 3wt.% nano-clay contents were obtained experimentally and compared with behavior of neat laminates. It has concluded that axial buckling load increases with about 8.6% at limited content of nano-clay of 1wt.%, in opposite, adding of nano-clay have no positive effect on the critical lateral buckling load. The effects of different fiber orientation angles on critical axial and lateral buckling load for similar laminates but with 1wt.% nano-clay content were also investigated. The depended orientation angles were 0/90o, 15/-75 o, 30/-60o and 45/-45o. The highest axial buckling load was with fiber orientation of angle 0/90o. The highest lateral buckling load was with fiber orientation of angle (15/-75o). Tensile and three-point bending tests were also performed for laminates of 1wt.% nano-clay at mentioned different fiber orientation angles. The results were obtained and analyzed to study the effect of fiber orientation angles mechanical properties of composite laminates. Results showed that fiber orientation angle has a significant effect on the tensile and flexural strengths of the examined composite laminates.