Vergi bilinci ve vergiye bakış açısı bağlamında gönüllü vergi uyumu: Kilis 7 Aralık Üniversitesi İİBF öğrencileri üzerine bir araştırma
Tax consciousness and voluntary tax compliance in the context of tax awareness: A research on Kilis 7 December University Faculty of economics and administrative sciences students
- Tez No: 498074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Verginin mali amaçları dışında, mali olmayan amaçlarının da olduğunun kabul edilmesinden itibaren, vergi bir sosyal olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Devlet açısından düşünüldüğü zaman, vergi halen çok önemli bir kamu geliri kalemi iken, vergi yüklenicisi olan mükellef açısından psikolojik bir olgudur. Bu bakımdan verginin mali fonksiyonlarının dışında, mali olmayan fonksiyonları daha önemli hale gelmektedir. Verginin mali olmayan amaçlarının önem kazanmasıyla birlikte, vergi koyucunun, vergi yüklenicilerine vergi bilinci aşılaması ve vergiye olumlu bakış açısı kazandırması, vergi yüklenicisi olan mükelleflerin vergiye gönüllü uyum sürecini kolaylaştırmaktadır. Bu bakımdan vergi koyucunun yapacağı en önemli faaliyet; vergi ile ilgili eğitimlerin sıklaştırılması ve bu eğitimlerin hem nicel hem de nitel olarak arttırılması olacaktır. Bu çalışmada, vergi ile ilgili eğitimin verildiği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden, eğitimin başladığı 1. sınıf öğrencileriyle, eğitimin sonuna gelen 4. sınıf öğrencilerinin vergi bilinci ve vergiye bakış açısı bağlamında vergiye gönüllü uyum süreci ölçülmeye çalışılmıştır. Bu ölçüm, anket yöntemiyle yapılmış olup, verilen cevaplar SPSS programıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonunda; verilen vergi eğitiminin, bireylerin vergiye bakışını pozitif yönde etkilediği, aynı zamanda aylık harcama düzeylerinin vergi bilinci oluşmasında önemli bir değişken olduğu ve son olarak vergi bilinci ve vergiye bakış açısı bağımsız değişken olarak ele alındığı zaman, bağımlı değişken olan gönüllü vergi uyumunu pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The financial objectives of the tax can be accepted as a part of the non-financial purposes, and the tax emerges as a social phenomenon. When considered from a government standpoint, tax is still a very important public income pen, but it is a psychological phenomenon in terms of the taxpayer. In this regard, apart from the financial function of the person, the non-financial functions become more important. The fact that the taxpayer's non-financial aims gain importance, and the taxpayer gives the taxpayer the tax-awareness vaccination and positive perspective of taxation, facilitates the voluntary compliance process of the taxpayers. In this respect, the most important activity that the taxpayer will make is; tax-related training will be increased and these trainings will be increased both quantitatively and qualitatively. In this study, it was tried not to measure the voluntary compliance process in the context of tax consciousness and taxation viewpoints of the students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences where the education about tax was given, the first grade students who started education, and the fourth grade students after the education. This measurement was made by the questionnaire method and the answers were analyzed by SPSS program. At the end of the study; that the tax education given is an important variable for the taxpaying of individual spending levels, and that voluntary tax compliance as a dependent variable affects the positive direction when the tax consciousness and the taxation perspective are considered as independent variables .