Gayrimenkul sektöründe satış tutundurma politikaları: Türkiye pazarında kalitatif bir araştırma
Sales promotion policies in real estate sector: A qualitative research in Turkey market
- Tez No: 498128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ülkeler geçen yüzyılda büyük değişimler yaşamıştır. Bu değişimlerin etkileri dikkate alındığında ise içinde bulunulan yüzyılın da büyük değişimler yaşayacağı ifade edilebilir. Bu değişimlerin etkileri gayrimenkul sektörü işletmeleri aracılığı ile kolaylıkla görülebilmektedir. Gayrimenkul sektörü işletmeleri yaptıkları üretim ve sağlamış oldukları istihdam ile ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yere sahip bulunmaktadırlar. Gayrimenkul sektörü işletmelerinin devamlılıklarının sağlanabilmesi için bütünleşik pazarlama iletişimi ve özellikle satış tutundurma boyutu konusu üzerinde durulması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, ülkemizde de sayıları ve boyutları giderek artan gayrimenkul sektörü işletmelerinin satış tutundurmanın önemine dikkat çekmek amaçlanmıştır. Gayrimenkulde Satış tutundurma çabalarının tutundurma karması içerisindeki artan etkinliğiyle birlikte, tüketicilerin satın alma tercihleri, satın alma miktarları ve satın alma zamanları üzerindeki etkinlikleri ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The countries lived enormous change in the past century. When considering the effects of these changes, it can also be expressed that 21th century also will live enormous change. The effects of these changes can be easily seen via real-estate companies. These real estate companies have crucial positions in the countries' economies with the help of the production and employment that they provide. In order to provide the sustainability of the real estate companies, it must to be put emphasis on the integrated marketing communication and especially, sales promotion dimension. In the context of this thesis, it was aimed to attract the attention to the importance of sales promotion of the real estate companies growing in terms of both number and volume in our country. With the increasing effectiveness of the efforts of the real estate sales promotion in the promotion mix, the effectiveness of the consumers on the purchasing preferences, purchasing amounts and purchasing times stand out.