Duygusal emeğin bireysel satış performansı üzerindeki etkisi: Gayrimenkul sektöründe bir uygulama
The effect of emotional labor on individual sales performance: An application in the real estate industry
- Tez No: 950558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Liderlik ve Küresel Girişimcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Duygusal emek, özellikle yüksek düzeyde müşteri etkileşimi gerektiren sektörlerde, çalışan performansını ve iş çıktısını doğrudan etkileyen stratejik bir unsur hâline gelmiştir. Satış gibi rekabetin yoğun ve insan ilişkilerinin belirleyici olduğu meslek gruplarında, çalışanların duygularını nasıl yönettikleri ve dışa vurdukları, yalnızca bireysel refahlarını değil, aynı zamanda kurumsal başarılarını da etkilemektedir. Çalışmanın temel amacı, duygusal emeğin üç boyutu olan yüzeysel rol yapma davranışı, derinlemesine rol yapma davranışı ve samimi davranışın bireysel satış performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, Bursa ilinde gayrimenkul sektöründe çalışan 223 satış danışmanından toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, duygusal emeğin bireysel satış performansı üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Yüzeysel ve samimi duygusal emek davranışlarının performansı pozitif yönde etkilediği; buna karşılık derinlemesine duygusal davranışın performans üzerinde negatif bir etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma duygusal emeğin farklı yönlerinin satış başarısına etkisini çok boyutlu bir bakış açısıyla ele alarak, literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmakta ve özellikle gayrimenkul sektörü gibi yüksek tempolu, duygusal etkileşime açık alanlarda çalışanların iş performanslarını etkileyen psikososyal süreçleri ampirik verilerle ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, hem akademik araştırmalar için yeni açılımlar sunmakta hem de sektörel uygulamalarda duygusal emek süreçlerinin daha bilinçli biçimde yönetilmesine yönelik ipuçları sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Emotional labor, especially in high-level customer transactions, sectors, the direct copying of employee files has become a process and distribution of work. In professional groups such as sales, where competition is intense and human relations are dispersed, the strokes of how individuals are managed and divided include not only their individual well-being but also their institutional success. The main purpose of the study is to reveal that the three-dimensional superficial behavior of emotional labor, sharing behavior and sincere behavior are present on individual sales performance. The research was conducted with data from 223 sales processes working in the real estate sector in Bursa province. The findings show that emotional labor creates significant effects on individual sales performance. It has been determined that superficial and sincere emotional labor expenditure positively changes the performance; on the other hand, emotional performance has a negative effect on its performance. This study addresses emotional labor from a multidimensional perspective according to the work performance of different performance, and empirical data emerges on the filling of an important person in the literature and the psychosocial frequencies that distribute the work performances of employees who are open to emotional interaction, especially in high-paced, real estate sectors. The findings obtained provide both new openings for academic research and ways to provide more hidden forms of emotional labor parts in sectoral applications.