Mısırda farklı sulama sistemlerinin kullanımında etkili olan faktörlerin belirlenmesi ve ekonomik analizi: Şanlıurfa ili örneği
- Tez No: 498139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA HAKKI AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada amaç, Şanlıurfa'da mısır üreticilerinin farklı sulama sistemlerini kullanma ve tercih etmelerindeki etkili faktörleri ortaya koymak ve bu faktörlerin ekonomik analizini yapmaktır. Ayrıca maliyet ve kar hesabının ortaya konulmasıdır. Çalışmada mısır üreticilerinden 294 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları Likert tutum ölçeğine göre hazırlanmıştır. Toplanan veriler, SPSS'de istatistiği olarak Ki-kare ve Kruskal Wallis testlerinde değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre farklı sulama yöntemi kullanan üreticilerin bu yöntemleri tercih etmelerinde etkili faktörler arasında; yaş, deneyim, arazi genişliği, hane halkı sayısı, gelir, mülkiyet ve eğitim gibi faktörler bulunmaktadır. Katılımcıların farklı sulama sistemlerinin tarımda verim üzerinde etkili olup olmadığına ilişkin görüş sonuçlarına göre yağmurlama ve damlama sulama yapan üreticiler, sulamanın verimle ilişkili olduğunu düşünmektedir. Diğer taraftan basınçlı sulama sistemi kullanılmasında en etkili faktör su yetmezliği olup, aynı su kaynağı ile daha fazla bir alanın sulanması hedeflenmektedir. Basınçlı sulama yapanlar, ekipman masrafı ve su ücreti açısından, cazibe sulaması yapanlara göre daha dezavantajlı durumdadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to present the factors that influencing corn farmers' decisions on using different irrigation systems and to analyze its economic factors. In addition, it is also aimed to reveal the total cost and profit account of corn growing from sowing phase to the harvest phase through using different irrigation systems. The study was conducted through the survey with 294 corn farmers. The questionnaire includes multiple choice questions that are prepared according to Likert-type attitude scale. The data were analyzed through Chi-square and Kruskal Wallis tests in SPSS. The results indicated that the factors such as age, experience, land, household, income property, and education were effective on corn farmers' decisions at using different irrigation systems. According to the participants' opinions on whether different irrigation systems have an effect on the yield in agriculture or not, springer and drip irrigation producers think that the irrigation system is closely related to efficiency. On the other hand, the most effective factor in using pressurized irrigation system is water insufficiency and it is aimed to irrigate more area with the same water source. Pressure irrigators are more disadvantaged in terms of equipment cost and water cost than those making gravity irrigation.