Yeni no tipi ligantların metal komplekslerinin sentezi ve katalitik özellikleri
Synthesis of metal complexes with the new no type ligants and catalytic properties
  1. Tez No: 498140
  2. Yazar: HASAN TAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 1,1,7,7-tetrametil-8-hidroksi-9-formüljulolidin'den çıkılarak yeni N-O tipi (HL1, HL2, HL3 ve HL4) ligant sistemleri sentezlendi. Bu bileşiklerin Cu(II) ve Pd(II) asetat tuzları ile reaksiyonu sonucunda Pd(II) ve Cu(II) kompleksleri (Pd(L1)2, Pd(L2)2, Pd(L3)2, Pd(L4)2, Cu(L1)2, Cu(L2)2, Cu(L3)2 ve Cu(L4)2) sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FTIR, UV/Vis spektroskopisi, elementel analiz, manyetik momentum ölçüm değerleri ve erime noktası ölçümü yöntemleriyle aydınlatıldı. Elde edilen ve literatürde yeni olan metal kompleksleri karbon dioksitin halkalı karbonatlara dönüşüm reaksiyonlarında katalizör olarak kullanıldı. Çalışmalar sonucunda katalizörlerin katalitik etkisinin yüksek olduğu gözlemlendi. Katalizörler arasında en iyi katalitik etkiye sahip olan Pd(L3)2 katalizörü ile katalitik çalışmalara ait farklı parametreler (epoksit, baz, sıcaklık, zaman ve basınç) değiştirilerek optimizasyon çalışmaları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel N-O type (HL1, HL2, HL3 and HL4) ligand systems were synthesized by using a 1,1,7,7-tetramethyl-8-hydroxy-9-formyljujolidine. These Pd(II) and Cu(II) complex compounds (Pd(L1)2, Pd(L2)2, Pd(L3)2, Pd(L4)2, Cu(L1)2, Cu(L2)2, Cu(L3)2 and Cu(L4)2) have been synthesized using Cu(II) and Pd(II) acetate salts. The structures of these compounds were characterized by 1H and 13C-NMR spectroscopy, FTIR, UV/Vis spectroscopy, elemental analysis, magnetic momentum measurement values and melting point measurement methods. The obtained and the metal complexes that is new in the literature were used as catalyst in the transformation reactions to cyclic carbonate of carbon dioxide. As a result of the studies, ıt was observed that the catalytic effect of the catalysts was high. The optimization studies were carried out by changing various parameters (epoxide, bas, temperature, time and pressure) with Pd(L3)2 catalyst that is the best of catalytic effect among catalysts.