Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mobbing ve örgütsel sinizm algıları
Mobbing and organizational cynicism perception of physical education teachers
- Tez No: 498183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mobbing ve örgütsel sinizm algıların tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2016–2017 öğretim yılında Mersin, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Antalya ve Osmaniye'de görev yapan Beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Gelişigüzel Örneklem seçim yöntemiyle seçmiş olduğumuz okullardaki 566 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak var olan durumu betimleyici niteliğe en uygun genel tarama modellerinden kesitsel tarama ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Anket; kişisel bilgi formu, mobbing/yıldırma ölçeği ve örgütsel sinizm ölçeğinden oluşmaktadır. Anketlerden elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerlerine, İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında Tek yönlü (One way) Anova testi ve Kruksal Wallis testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin mobbing düzeylerinin düşük olduğu, Mobbing ile örgütsel sinizmin boyutları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. Öğretmenlerin mobbing düzeylerinin Örgütsel sinizmin alt boyutları olan bilişsel, duyuşsal ve davranışsal sinizm düzeylerini artırdığı görülmektedir. Mobbingin cinsiyet, yaş, okul türü ve mesleki kıdem yılı açısından anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Örgütsel sinizmin ise mesleki yılına göre davranışsal boyutu dışındaki tüm boyutlarla arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Okul türü değişkenine göre ise davranışsal boyutu dışındaki tüm boyutlarla arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaş ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the perseption of physical education teachers about mobbing and organizational cynicism . The population of the research consists of the physical education teachers who served in Mersin, Adana, Gaziantep, Sanliurfa, Antalya and Osmaniye in 2016–2017 education year. 566 physical education teachers, who are working at schools which are selected with random sampling method, will conduct the research.The questionnaire consists of personal information form, mobbing and cynicism scales. In the data analysis, which were obtained by the questionnaires, descriptive statistics and also Kurtosis and Skewness values are used to specify wheather the research varieities are being distributed normally or not. Between two independent groups T-test is used in the comparison of quantitive continous data and between more than two imdependent groups One Way Anova test is used. After the Anova test to specify yhe differences, as a post-hoc analysis, Scheffe test is used. It has seen that the levels of mobbing of physical education teachers are low and there is a positive relation between mobbing and organizational cynicism dimensions. It is also seen that the level of mobbing increases the cognitive, affective and behavorial cynicism levels which are the lower dimensions of organizational cynicism. No significant relation is found between mobbing and sex, age, type of school and seniority year. On the other hand no significant relation is found between the other dimensions except for behavorial dimension. No significant relation is determined according to the age and sex factors.