Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin algıladıkları yıldırma davranışları ve örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişki
Relationship between the deceptive behaviors and organizational cynical attitudes perceived by physical education and sports teachers
- Tez No: 666070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN TOLUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma kapsamında Ankara'da görev yapan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerinin algıladıkları yıldırma davranış düzeyleri ve örgütsel sinizm düzeylerinin tespiti, demografik değişkenler açısından karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmada, Einarsen ve Raknes tarafından geliştirilen Cemaloğlu tarafından Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen Olumsuz Davranışlar Ölçeği (NAQ) ve Brandes, Dharwadkar ve Dean tarafından geliştirilen ve Kalağan tarafından Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen Örgütsel Sinizm Ölçeği, 192 gönüllü öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilerin dağılımları göz önünde bulundurularak ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t-testi veya Mann Whitney-U testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (Anova) veya Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. İhtiyaç dâhilinde ikili grup karşılaştırmalarında Tukey post-hoc testinden yararlanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship Between The Deceptive Behaviors and Organizational Cynical Attitudes Perceived by Physical Education and Sports Teachers Within the scope of this research, determination of the levels of deceptive behavior and organizational cynical levels perceived by physical education and sports teachers working in Ankara, the comparison in terms of demographic variables and the determination of the relationship between them are aimed. In the research in the relational screening model, the Negative Behaviors Scale (NAQ) developed by Cemaloglu (2007), developed by Einarsen and Raknes (1997), and the Organizational Cynical Cynical Scale, developed by Brandes, Dharwadkar and Dean (73) and adapted to Turkish by Kalağan (44), were applied to 192 volunteer teachers. On the basis of the distribution of the data, independent groups t-test or Mann Whitney-U test was used in the analysis of the data, and one-way analysis of variance (Anova) or Kruskall Wallis H test was used in comparing more than two groups. Turkey post-hoc test was used in binary group comparisons within the need and pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables.