Taekwon-do sporcularında kemik mineral yoğunluğu ve hipermobilite
Taekwon-do athletes bone mineral densi̇ty and hypermobi̇li̇ty
- Tez No: 498187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MANOLYA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; 10-18 yas grubundaki Taekwondo sporcuları ile antrenman yapmayan sedanter grubun hipermobilite, vücut kompozisyonu ve kemik mineral yoğunluğu değerleri arasındaki farkı incelemektir. Araştırmaya 113 sporcu (38 kız, 75 erkek), 39 kontrol (16 kız, 23 erkek) grubu olarak toplam 152 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Sporcu grubu en az 1 yıldır haftada ortalama 4,5±2,5 saat antrenman yapanlardan, kontrol grubu spor yapmamış (sedanter) bireylerden seçilmiştir. Araştırmaya katılanların fiziksel durumlarını belirlemek için fiziksel ve antropometrik özellikler ölçülmüştür. Vücut yağ yüzdelerini değerlendirmek için Durnin Womersley ve somatotip için ise Healt Carter denklemi kullanılmıstır. Hipermobilite sendromu ölçümleri için Beighton kriterleri kesim noktası 5 olarak alınırken, kuvveti ölçmek için; durarak uzun atlama, dikey sıçrama (JM), kavrama kuvveti testi uygulanmıştır. Cinsiyet, sporcu ve sedanter olma değişkenleri ile Durning Yağ Yüzdesi, Sekiz Bölge Deri Kıvrım Kalınlığı Toplamı, Dikey Sıçrama Değeri ve Durarak Uzun Atlama Mesafesi değiskenleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (p0,05).Kemik mineral yoğunluğu değerleri sporcu ve sedanterler arasında anlamlı bir farklılık göstermektedir (p0,05). Ancak, sporcu ve sedanterler arasında cinsiyet dikkate alındığında anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05). Erkeklerde ise, Antropometrik özellikler için elde edilen t değeri, ilgili değişkene ilişkin regresyon katsayısının manidar olmadığını göstermektedir (p>0,05). KMY ile durarak uzun atlama değişkeninin regresyon katsayısının manidar olduğu bulunurken (p0,05). Hem cinsiyet hem de; sporcu ya da sedanter olma durumu ile hipermobil olma durumu arasında anlamlı bir ilişki yoktur (p>0,05). Cinsiyetlerine ve sporcu-sedanter olma durumlarına göre hipermobil olma durumunun erkek sporcularda oranı %30,7, nonhipermobil olma ile oranı %69,3; hipermobil olma durumunun erkek sedanterlerde oranı %21,7, nonhipermobil olma ile oranı % 78,3 olarak görülmektedir. Buna göre erkeklerde sporcu-sedanter olma durumlarına göre hipermobil olma durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the hiperactivity, body composition and bone mineral density difference between the ones who do not take part in any sports and Taekwondo athletes in the age group of 10 and 18. Total number of 152 students, 113 athletes, 38 of whom were girls and 75 of whom were boys, and 39 control, 16 of whom were girls and 23 of whom were boys , participated in the study voluntarily. The athlete group was chosen from those who have been doing sports actively for the past year and the control group from individuals who have never done any sports. In order to determine the physical condition of the participants, they were evaluated for both physical and antropometrik aspects. Durnin Womersley equation in order to determine the body fat percentage of the participants and Healt Carter equation for somatotip were used. In measuring the hiperactivity disorder levels, point 5 was taken as the limit. On the other hand, in measuring the strength, standing long jump, vertical jump (JM) and grasp strength tests were administered. Durning Fat Percentage, Eight Regional skinfold thickness, vertical jump and standing long jump values showed difference (p 0,05). Bone mineral density values show a significant difference between athletes and nonathletic (p 0,05). However, in athletes and sedentary group gender difference were found (p 0.05). In men, t-value obtained for anthropometric characteristics, the regression coefficient for a variable was not significant (p> 0,05). BMD and standing long jump variable regression coefficients were significant (p 0,05). Both gender and, athletes or sedentary state of being there is no significant relationship between the state of being hypermobile (p> 0.05). Hypermobile the state of being gender and athletes- no athletes according to their - 30.7% of male athletes, 69.3% of nonhipermobil being, the state of being hypermobile 21.7% of male sedentary, 78.3% of nonhipermobil to be seen. Accordingly, athletes and sedentary in men according to their status of being hypermobile were not a significant relationship between.