Okul öncesi çağda işitme engelli çocuğu olan normal işiten bir annenin grup oyunu esnasında kullandığı stratejilerin incelenmesi
- Tez No: 61236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, okul öncesi çağda işitme engelli çocuğu olan normal işiten bir annenin grup oyunları esnasında kullandığı stratejileri incelemektir. Araştırmanın deseni“Tek katılanlı niteliksel vaka çalışmasıdır.”Araştırmaya katılanlar okul öncesi çağda işitme engelli bir çocuk, onun annesi ve normal işiten teyzesinin kızıdır. Çocuğun aile üyeleri ve okuldaki iletişim tarzı işitsel sözeldir. Bu araştırma için tüm veriler ailenin günlük rutinlerinde saha notları, görüşmeler, odyo ve video teyp kayıtları ile toplanmıştır. Tüm veriler, aktiviteler temel alınarak gözden geçirilmiş ve sınıflandırılmıştır. Seçilmiş video teyp kayıtlarına mikroetnografık analiz tekniği uygulanmıştır. Ek olarak, niceliksel analiz de yapılmıştır. Verilerin analizine göre, oyun ailenin günlük rutinlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ana-baba, çocuğun normal işiten arkadaşları ve kuzenleri onunla sıklıkla oynamaktadır. Çocuk“Taso”adı verilen oyunu tercih etmektedir. Bu nedenle oyundan seçilmiş bölümlerin mikroanalizi yapılmıştır; işitme engelli çocuğun, annesinin ve kuzeninin rolleri ve uyguladıkları stratejiler incelenmiştir. Bu analizlere göre, anne çocuğun kuzenini oyuna katarak, oyunu başlatmak, sürdürmek ve durdurmak için çeşitli stratejiler uygulamıştır. Çocuğun oyuna aktif katılımını sağlamış ve oyunun kurallarını öğrenmesinidesteklemiştir. Ek olarak, çocuğun normal işiten çocuklara benzer oyun becerileri gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışma, işitme engelli çocukların dil/iletişim gelişimleri alanında ilk çalışmalardan biridir. Bu araştırmanın deseni araştırmacının grup oyunlarında oluşan doğal etkileşimleri araştırmasını ve betimlemesini sağlamıştır. Doğal yöntemden başka, bu araştırmanın özgünlüğü, katılanların işiten Türk ana-baba ve onların günlük yaşamında işitsel sözel yöntemle iletişim kuran işitme engelli çocuklarıdır. Bu araştırma işitme engelli çocuk anne ve işiten anne-işiten çocuk etkileşimlerinin incelendiği doğal araştırmalara benzerlik gösteren sonuçlar vermiştir. Araştırma işitme engelli çocukların iletişimci olmaları konusunda kuramsal bakış açısı geliştirmeye yarayan sonuçlar sağlamıştır. Bu kuramsal bakış açısı, işitme engelli çocuğu olan işiten annne-babaların çocuklarıyla iletişim çabalarında rehberlik edebilir. Bu sonuçlar daha geniş katılanlı araştırmalara yöntemsel temel de sağlamıştır. Bu araştırmaların sonuçları işitme engelli çocuklar için hazırlanacak eğitim programlarına yol gösterebilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the strategies used by a normally hearing Turkish mother and her preschool aged hearing impaired child during group play. The design of the study was“ qualitative single subject case study.”The subjects of the study were a preschool aged hearing impaired child, her normally hearing cousine and mother. The communication mode between the child and family members and in school was auditory oral. Data for this investigation were collected through field notes, interviews, audio and video tape recordings during the daily routines of the family. All the data were reviewed and catalogued based on the activities. Microethnographic analyses were employed on the selected videotape segments. In addition, a quantitave analyses was conducted. According to the data analyses play was an integral part of the daily routines of the family. The parents and her normally hearing friends and cousines often played with the child. The child mainly prefered to play the game named“Taso”. Therefore, microanalyses of a selected segment of the game were employed; the roles and the strategies of the hearing impaired child, her mother and the cousine were examined. According to these analyses by, the mother involving the cousine to the play, applied various strategies in order to start, continue and stop the game. She provided herchild's active attendance to the game and supported the child to learn the rules of the game, in addition, it was found that the child performed play skills of normally hearing children. This study is one of the first in the field of language/communication development in hearing impaired children. The design of the research method provided the researcher to explore and describe the naturally occuring interactions in group plays. Apart from naturalistic method, the uniqueness of the study is that the participants were Turkish hearing parents and their hearing impaired child who utilized auditory oral communication mode in their daily interactions. This study yielded similar results with naturalistic study on hearing impaired child mother interaction and the studies on normally hearing parent and their normally hearing children interaction and the studies on normally hearing parent and their normally hearing children. The results of this study generate theoretical perspective regarding hearing impaired children's becoming communicator. This theoretical perspective would probably guide the hearing parents who have hearing impaired children in their communication attempts with their children. The research results would quide to the educational programs prepared for the hearing impaired children. VI