Endüstriyel mutfak sektöründe tedarik zinciri uygulaması ve bir vaka analizi
Supply chain application in industrial kitchen sector and a case study
- Tez No: 498230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
1980li yıllarda, ülkemizde turizm sektörüne verilen teşvikler sayesinde endüstriyel mutfak sektörü gelişmeye başlamıştır. Bu sayede yıllar içerisinde otel, restoran, kafe vb. işletmeler sektörün en önemli parçası olmuştur. İşletmeler açısından, diğer sektörlerde olduğu gibi endüstriyel mutfak sektöründe de rekabete ayak uydurabilmek için, tedarik zinciri iş süreçleri gerçekleşmek zorundadır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Akdeniz Bölgesi Antalya ilinde yer alan bir endüstriyel mutfak firmasının tedarik zinciri iş süreçleri bakımından ne derece başarılı olduğunu anlamaya yöneliktir. Bu kapsamda nitel araştırma modeli olan örnek olay araştırması yapılmıştır. X Endüstriyel Mutfak firması personelleri ile ses kayıtları ve görüşmeler yoluyla bilgiler elde edilmiştir.Literatüre bakıldığında tedarik zinciri ve yönetimi hakkında araştırmalar bulunmaktadır. Ancak endüstriyel mutfak sektörünü kapsayan çalışmaların yok denecek sayıda olması ve aktif bir firmada tedarik zinciri yönetiminin nasıl uygulandığı hakkında örnekler olmamasından dolayı araştırma önem taşımaktadır. Sonuç olarak, önemi bilinen tedarik zinciri yönetimi, ilgili endüstriyel mutfak firmasında adım adım uygulanmaktadır. Eksikleri olduğunu dile getiren firma gelişime son derece açık ve alanında çok değerli bir firmadır. Nihayetinde, X Endüstriyel Mutfak firması ve nitel araştırma yoluyla endüstriyel mutfak sektörü alanındaki araştırmaların artması için örnek olunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 1980's, the industrial kitchen sector started to develop thanks to incentives given to the tourism sector in our country. In this way, over the years hotels, restaurants, cafes etc. businesses have been the most important part of the industry. In terms of businesses, business processes of supply chain have to create in order to be able to keep pace with the competition in the industrial kitchen sector as well as in other sectors. In this case, the purpose of the research is to understand that how successful an industrial kitchen company about business processes of supply chain in Mediterranean region, at province of Antalya/Turkey. In this context, a case study was conducted which is one of qualitative research. Informations were obtained through voice recordings and interviews with X Industrial Kitchen staffs. There are researches about supply chain and management in literature. However, this research is important because there are no studies the industrial kitchen sector and there is no example of how supply chain management is implemented in an active firm. The results suggest the supply chain management is implemented step by step in the the mentioned company. The company expresses its incompleteness but the company is open to development and very valuable in its sector. It is ultimately aimed to be an example forthe increase in research in the field of industrial kitchen sector through X Industrial Kitchen firm and qualitative research.