Etkinlik pazarlamasında sosyal medya aracılığıyla bütünleşik pazarlama iletişimi çabası: Kongre turizmi kapsamında bir araştırma
Through the social media integrated marketing communication in event marketing effort: Congress tourism scope of research
- Tez No: 498231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yoğun rekabet ortamında yeni bir ivme kazanan teknoloji, çevre koşulları ile birlikte hedef kitleye ulaşmada işletmelere daha güçlü iletişim kurmayı şart kılmıştır. Günümüzün tüketici merkezli pazarlama anlayışı gereği pazarlama iletişimde bütünlüğe yani bütünleşik pazarlama iletişimine doğru bir yönelme olduğu görülmektedir. İletişim kanallarını planlı ve bütünlük içerisinde yüretebilme kolaylığı sağlayan sosyal medya, tüketiciler ile iletişimde yeni ve özgün bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine son yıllarda ortaya çıkan; hedef kitleyle kültür, sanat, bilim, eğlence, spor ve benzeri temalar ile iletişim kurup dikkatini çekerek bir mal ya da hizmetin tanıtımını sosyal aktiviteler yoluyla gerçekleştiren etkinlik pazarlaması, bütünleşik pazarlama iletişimi içerisinde önemli bir rol almaktadır. Bu faaliyetlerden biri de ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen toplantılar, konferanslar ve kongrelerdir. Bu toplantılar sayesinde bilimsel etkinlikler ile karşılıklı bilgi alışverişi ve tartışmalar doğmaktadır. Etkinlikler sonucunda ise ortaya çıkan hareketlilik, kongre turizmi olgusunu yaratmaktadır. Bu çalışmada; kongre turizmi kapsamında bütünleşik pazarlama iletişiminin sosyal medyada kullanımı, bütünleşik pazarlama iletişiminin etkinlik pazarlaması ilişkisinin önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın teori kısmında bütünleşik pazarlama iletişimi, sosyal medya, etkinlik pazarlaması ve kongre turizmi konuları ile ilgili literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kısmında ise; bütünleşik pazarlama iletişimi ile kongre turizmi kapsamında sosyal medya kullanımı ile etkinlik pazarlaması üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla anket formu hazırlanmış 387 kişiye uygulanmıştır. Bulgular SPSS programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology, which has gained new momentum in a highly competitive environment, has been required to communicate more firmly with businesses in reaching the target group with the environmental conditions. Today's consumercentered marketing approach marketing seems to be an orientation towards integrity in the communication, that is, integrated marketing communication. Social media, providing the ease of carrying out communication channels in a planned and integral way, is emerging as a new and unique tool for communication with consumers. Again emerging in recent years; event marketing, which promotes the promotion of a good or service through social activities by communicating with the target audience and with themes such as culture, art, science, entertainment, sports and, plays an important role in integrated marketing communication. One such activity is conferences, conferences and congresses organized at national and international level. Thanks to these meetings, exchange of information and discussions with scientific activities is born. The mobility arising from these activities creates congress tourism. In this study; the importance of the relation between the integrated marketing communication in use of social media and event marketing within the scope of congress tourism has been tried to be revealed. In the theory part of the study, the literature survey on integrated marketing communication, social media, event marketing and congress tourism topics was conducted. In the research part; it was applied to 387 people who prepared the questionnaire form to measure the effect of integrated marketing communication on use of social media and event marketing within congress tourism. The findings were analyzed in the SPSS program.