Okul öncesi eğitim kurumu seçiminde ağızdan ağıza pazarlamanın rolünü belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the role of word of mouth marketing in the pre-school education institution selection
  1. Tez No: 498232
  2. Yazar: NESRİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz teknolojisi, tüketicilerin her türlü bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bunun yanı sıra her gün binlerce bilgiye maruz kalan tüketiciler, satın alama kararı vermekte zorlanmaktadır. Tüketicilerin, her bir ürün veya hizmet için pek çok alternatif arasından seçim yapmaları gerekmektedir. Tüketicilerin sürekli değişen istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmek için pazarlamacılar yeni stratejiler geliştirmektedir. Bunlardan birisi de ağızdan ağza pazarlamadır. Bu strateji, özellikle de hizmet sektöründe yer alan okul öncesi eğitim hizmeti pazarlamasında uygulanması gereken bir pazarlama çeşididir. Bu çalışmada tüketicilerin okul öncesi eğitim kurumu seçimlerinde ağızdan ağıza pazarlamanın rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca göre bu hizmeti satın almış olan toplam 408 Süleyman Demirel Üniversitesi çalışanı ile yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumu seçiminde ağızdan ağıza pazarlamanın rolünü belirlemek amacıyla; frekans, faktör, bağımsız T testi ve tek yönlü Varyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; tüketicilerin çoğu okul öncesi eğitim hizmeti satın alırken tavsiye aldıklarını ve tavsiye aldıkları kişilerin yakın çevrelerindeki insanlar (iş arkadaşları/arkadaşlar, aile, v.b.) ve okul öncesi eğitim hakkında uzman olan kişiler olduğu tespit edilmiştir. Ağızdan ağıza pazarlamanın rolü açısından risk algısı, cinsiyete ve mesleğe göre farklılık gösterirken ağızdan ağıza iletişim (tavsiye) sadece meslek gruplarında farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Fikir arayışının sadece meslek ve gelir gruplarına göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Fikir liderliği ise cinsiyete göre farklılık gösterdiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to today's technology consumers can access all manner of information easily. In addition to that, consumers are having difficulties to make purchase decisions who exposed to thousands of information every day. Consumers need to choose from many alternatives for each product or service. Marketers are developing new strategies for respond to the constantly changing demands and needs of consumers. One of them is a mouth-to-mouth marketing. Especially this strategy is a marketing type that should be applied in pre-school education service marketing. In this study, it has been aimed to measure the role of word of mouth marketing on consumers election in pre-school education instituation. According to this aim, a face-to-face survey has been conducted on a total of 408 Süleyman Demirel University employees who had purchased preschool education services. Frequency, factor, independent T test and variance analysis were applied to measure the role of word of mouth marketing on on consumers election in pre-school education instituation. As a result of this research, it has been determined that the most of the parents (consumers) take advice; and the individuals whom they take advice from are the persons in their close environment (friends/colleagues, family, etc.) and who are experts on pre-school education while they are buying preschool education service. It has been concluded that the role of WOMM differs according to gender and proffession; and the word of mouth communication differs only in proffessional groups. The behavior of information seeking shows difference only according to occupation and income groups. It has been determined that the opinion leadership differs according to gender.