Irak kamu kurumlarında iç denetim ve iç kontrol algısı: Irak Sünni Vakfı divanı üzerine bir araştırma
The internal audit and control perception in Iraqi public institutions: A research about Iraqi Sunni Affairs
- Tez No: 498233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF ALTUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşme sonucunda dünya genelinde yaşanan muhasebe skandalları bütün ülkeleri etkilemiştir. Küreselleşmenin temel dinamiği olan sermayenin güvenli ve serbest dolaşımının garantiye alınması arzusu iç denetim ile iç kontrolü önemli hale getirmiştir. Sermayedarların hak ve menfaatlerinin garanti altına alınabilmesi amacıyla işletmelerin iç kontrol ve iç denetim standartları doğrultusunda organizasyon yapılarını ve işleyişlerini düzenlemeleri talep edilmiştir. Bu amaçla kurum faaliyetlerinin yine kurum bünyesinde bulunan bağımsız iç denetçiler tarafından denetlenmesi öngörülmüştür. Bu faaliyetlerin etkinliği yatırımcılar tarafından çok önemsenir hale gelmiştir. Çünkü yatırımcılar günümüzde yatırım yapacakları işletmelerin sadece mali durumlarına değil, kurumsal yönetim, iç denetim ve iç kontrol faaliyetlerine de dikkat etmektedirler. İç denetim ve iç kontrol faaliyetleri kamu işletmeleri açısından da önemli görülmektedir. Kamu kurumlarının kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanılıp kullanılmadığı, hata ve hilelerin yapılıp yapılmadığının iç kont ol ve iç denetim faaliyetleriyle izlenmesi gerekmektedir. Irak kamu kurumlarında çalışan kişilerin iç denetim ve iç kontrol konularındaki algısını tespit etmek için yapılan bu çalışma Irak Sünni Vakfı Divanı çalışanlarına anket uygulanması şeklinde yapılmıştır. Ankete kurumda muhasebe süreçlerinde yer alan personelin katılımı sağlanmıştır. Bu doğrultuda 135 kişi ankete katılmış ve sonuçlar SPSS (SPSS 23) analiz edilmiştir. Yapılan faktör analizinde 6 faktör ortaya çıkmış ve bu faktörlerin demografik değişkenlerle aralarındaki istatistiki açıdan anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığı analiz edilmiştir. Sadece risk değerlendirme faktörü ile iş unvanları arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkarken, bu ilişki dışında, faktörlerle demografik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The accounting scandals occurred worldwide as a result of globalization has affected all countries. The desire to secure the safe and free movement of the capital, which is the basic dynamism of globalization, has made internal control and internal control important. In order to ensure the rights and interests of the shareholders, the companies are required to regulate the organization structures and operations in line with the internal control and internal audit standards. For this purpose, it is envisaged that the institutional activities will be audited by independent internal auditors within the institution. The effectiveness of these activities has become very important to investors. Because investors are paying attention not only to the financial situation of the enterprises they will invest in today, but also to the corporate governance, internal audit and internal control activities. Internal audit and internal control activities are also considered important in terms of public enterprises. Public institutions should be monitored through internal control and internal audit activities to determine whether public resources are being used effectively and efficiently, whether errors and tricks are made. This study was conducted in order to determine the perception of the internal audit and internal control issues of the people working in Iraqi public institutions by conducting a survey on the employees of the Iraq Sunni Affairs. Personnel involved in the accounting processes in the institution were included in the questionnaire. In this direction, 135 people participated in the survey and the results were analyzed by SPSS (version 23). Factor analysis revealed 6 factors, and these factors were analyzed as to whether there was a relationship with the demographic variables. Only a significant relationship was found between the risk assessment factor and job titles, but no significant relationship was found between the factors and the demographic variables.