Organik ürün pazarlamasında satın alma nedenlerine ilişkin bir araştırma
A research on the reasons for purchasing in organic product marketing
  1. Tez No: 498234
  2. Yazar: GHASSAN YAS KHUDHUR ALSULTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, organik ürün kullanan tüketicilerin demografik özellikleri ile organik ürün satın alma sıklıkları, organik ürün satın alma nedenleri ve organik ürün satın almama nedenleri arasında farklılıklar olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırma verileri, 418 organik ürün tüketici anketi katılımcısından elde edilmiştir. Tüketicilerin organik ürünleri satın alma kararlarına etki edebileceği düşünülen faktörlere ankette yer verilmiştir. Önerilen hipotezleri test etmek için yüzde ve frekans analizi, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Satın alma sıklığına ilişkin hipotez testlerinin bulguların göre; organik ürün tüketicilerinin organik ürün satın alma sıklıkları cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk sayısı, aile büyüklüğü, ailede gelir getiren birey sayısı, gelir düzeyleri ve meslek grupları açısından farklılık göstermemektedir. Satın alma nedenlerine ilişkin hipotez testlerinin bulguların göre; organik ürün satın alma nedenlerinin (“çevre bilinci”,“gıda güvenliği”,“hayvan refahı”,“kalite”,“lezzet”,“merak”,“moda”,“nostalji”,“sağlık”ve“yerel ürün tüketimi”) cinsiyet, yaş grubu, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, aile büyüklüğü, ailede gelir getiren birey sayısı, gelir düzeyleri ve meslek grupları açısından farklılık göstermektedir. Diğer taraftan, organik ürün satın alma nedenlerinin medeni durumlara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediğini sonucuna varılmıştır. Satın almama nedenlerine ilişkin hipotez testlerinin bulguların göre; organik ürün satın alma nedenlerinin (“yüksek fiyat”,“güven eksikliği”,“organik ürünün görüntüsü”, tatmin edici olmayan kalite“ ve ”mevcut ürünlerden duyulan tatmin") cinsiyet, eğitim düzeyi, çocuk sayısı, ailede gelir getiren birey sayısı ve meslek grupları açısından farklılık göstermektedir. Diğer taraftan, organik ürün satın almama nedenlerinin yaş gruplarına, medeni duruma, aile büyüklüğüne ve gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate whether there are differences between the demographic characteristics of organic products consumers and the frequency of purchasing organic products, the reasons for purchasing organic products and the reasons for not purchasing organic products. Research data were obtained from 418 organic product consumer questionnaire respondents. The factors that might have an impact on consumers' purchase decisions regarding organic products were covered. Percentage and frequency analysis, independent t-test and ANOVA were used to test the proposed hypotheses. According to the findings of the hypothesis tests on the purchasing frequency; the organic product consumers do not differ in terms of gender, age group, education level, marital status, number of children, family size, number of income earners, income levels and occupation groups. According to the findings of the hypothesis tests related to the reasons for purchasing; the reasons for purchasing organic products (“environmental awareness”,“food safety”,“animal welfare”,“quality”,“taste”,“curiosity”,“fashion”,“nostalgia”) differs in terms of gender, age group, education level, number of children, family size, number of income earners, income levels and occupation groups. On the other hand, it has been found that the reasons for purchasing organic products do not differ according to marital status. According to the findings of the hypothesis tests on the reasons for not making purchases; the reasons for purchasing organic products (“high price”,“lack of trust”,“organic product image”,“unsatisfactory quality”and“satisfaction from existing products”) differs in terms of gender, education level, number of children, groups. On the other hand, it has been found that the reasons for not purchasing organic products do not differ according to age groups, marital status, family size and income level.