Yaş sebze ve meyve üreticilerinin pazarlama faaliyetlerinin stratejik perspektifle değerlendirilmesi: Antalya'nın serik ilçesinde bir araştırma
An evalution of the strategic perspective of marketing strategies of fresh furit and vegetable producers: A research in serik, Antalya
  1. Tez No: 498237
  2. Yazar: AYŞE MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÜRŞAD TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sosyal kültürel ve toplumsal alanda yaĢanan değiĢimlerle, rekabetin küreselleĢmesi, ürün ve hizmet çeĢitliliğinin artması günümüzde her alanda stratejik açıdan düĢünmeyi zorunluluk haline getirmiĢtir. Tarımsal üretim potansiyeli yüksek olan ülkemizde tarım sektörü ekonomimiz için önemli bir kalemdir. Bu çalıĢma Antalya'nın Serik ilçesinde faaliyet gösteren yaĢ sebze ve meyve üreticilerinin Pazar fırsatlarını, tehditlerini ortaya koyarak güçlü ve zayıf yönleriyle analiz etmek amacıyla gerçekleĢtirilecektir. AraĢtırma verileri Antalya'nın Serik ilçesinde faaliyet gösteren 425 yaĢ sebze ve meyve üreticisine uygulanan yüz yüze anket uygulaması sonucunda elde edilmiĢtir. Birinci bölümde Dere (2006), Gözener ve Sayılı, (2011) ve TOBB (2013)'ün çalıĢmalarından yola çıkılarak araĢtırmacı tarafından geliĢtirilen 60 ifade bulunmaktadır. Ġkinci bölümde ise demografik özellikler ve çiftçilik faaliyet uygulamalarıyla ilgili sorulara yer verilmiĢtir. Tüm ifadelerin genel güvenilirlik değeri (Cronbach Alpha Katsayısı) r=0,841 olarak tespit edilmiĢtir. AraĢtırmada bütün bağımsız değiĢkenlerin, bağımlı değiĢken üzerindeki ortak etkisini inceleyebilmek amacıyla çoklu regresyon analizleri gerçekleĢtirilmiĢtir ve bu analiz sonucunda araĢtırma modeli, yaĢ sebze ve meyve üretimindeki değiĢimin %55'ini (R2=0,550) açıklamaktadır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; ―Tarımsal pazarlama ve strateji‖, ―Tarım faaliyetleri uygulamalar ve iĢ gücü‖, ―Üretici komisyoncu iliĢkisi‖, ―Devlet desteği ve politikaları‖ ve ―Tarım Organizasyonu ve örgütlenme‖ yaĢ sebze ve meyve üretimini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization of competition, increase in product and service diversity with changes in social, cultural and social environment has made it a necessity to think strategically in every field today. In our country with high agricultural production potential, agriculture sector is an important item for our economy. This study will be carried out in order to analyze the market opportunities and threats of fresh fruit and vegetable producers operating in the Serik district of Antalya with their strengths and weaknesses. The survey data were obtained as a result of a faceto- face survey applied to the 425-year-old vegetable and fruit producer operating in the Serik district of Antalya. In the first part, there are 60 expressions developed by the researcher, starting from the work of Dere (2006), Gözener and Sayılı, (2011) and TOBB (2013). In the second part, questions about demographic characteristics and practices of farming activities are given. The overall reliability value (Cronbach Alpha Coefficient) of all expressions was r = 0.841. Multiple regression analyzes were carried out in order to be able to examine the common effect of all independent variables on the dependent variable in the study, and the explanatory model explains 55% of the change in fresh fruit and vegetable production (R2 = 0.550). According to the results of regression analysis;“Agricultural marketing and strategy”,“Agricultural activities practices and workforce”,“Producer commissioner relations”,“State support and policies”and“Agriculture organization and organization”affect the production of fresh vegetables and fruits.