Anonim şirketlerde kurumsal yönetim algısı: Isparta'daki anonim şirketler üzerine bir araştırma
The perception of corporate governance in joint stock companies: A research on joint stock companies in Isparta
  1. Tez No: 498238
  2. Yazar: MUSTAFA MOHAMMED FAHMİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKİF ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda ortaya çıkan işletme skandalları ve iflaslar işletmelerin yönetimlerinin ve kontrol süreçlerinin daha fazla gündeme gelmesine neden olmuştur. İster ulusal ister küresel yatırımcılar yatırım yaparken işletmelerin sadece finansal raporlarını esas almamaktadır. İşletmelerin karlılığı kadar kurumsallaşmaları da yatırımcılar açısından önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalar işletmelerin yaşadıkları olumsuz durumların daha çok kurumsal yönetim uygulamamalarından kaynaklandığını göstermiştir. Çünkü işletmeler kurumsal yönetim sayesinde daha şeffaf, adil, sosyal sorumluluğu özümsemiş ve hesap verebilir olabilmektedirler. Kurumsal yönetim, yatırımcılara işletme varlıklarının korunması, verimli kullanılması ve işletme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan katma değerin hissedarlar tarafından paylaşımına ilişkin işletmelerin hissedarlarına verdiği garantileri ve bu garantilerin işlerliğini sağlayacak mevzuatı, etik kuralları kapsayan çağdaş bir yaklaşımdır. Kurumsal yönetim, iç denetim ve iç kontrol süreçleri ile birlikte işletme kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlayarak işletmelerin sürdürülebilir hale getirmektedir. Kurumsal yönetim sadece işletmeler için değil içinde bulunulan makro ekonomiyi hatta küresel ekonomiyi de etkilemektedir. Kurumsal yönetim işletmelerin belli kurallar çerçevesinde işletilmesini garanti ederek etik ve kural dışı müdahalelere karşı işletmeyi koruyan bir kalkan olarak da görülebilir. Bu çalışmada anonim şirketlerin yönetim, muhasebe birimi ile iç denetim birimi çalışanlarının yukarıda önemi ortaya konulan kurumsal yönetime yönelik görüş ve algıları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla Isparta'daki Anonim Şirketler üzerine anket yapılmıştır. Anket sonucuna göre kurumsal yönetimin hayata geçirilmesinde iç denetimin önemli olduğu, yönetim tarafından desteklenen iç denetim faaliyetlerinin işletmelerin kurumsal yönetim uygulamasına katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The business scandals and bankruptcies that have emerged in recent years have caused the management and control processes of enterprises to come to more agenda. Whether national or global investors are investing, they are not based solely on financial reports of businesses. Institutionalization as much as the profitability of the business is important for the investors. Investigations have shown that businesses are more likely to suffer from negative corporate governance practices. Because businesses can become more transparent, fair, and accountable with social responsibility through corporate governance. Corporate governance is a contemporary approach that encompasses the safeguards given to the shareholders of the enterprises for the protection of the investor assets, efficient use and the share of the emerging value added by the shareholders, and the legislation to ensure the operation of these guarantees. Corporate governance, internal audit and internal control processes, together with the efficient use of business resources, make businesses sustainable. Corporate governance not only affects businesses but also the macro economy and even the global economy. Corporate governance can also be seen as a shield that protects operations against ethical and illegal interventions by ensuring that businesses operate within the framework of certain rules. In this study, it was tried to determine the views and perceptions of the management, accounting department and internal audit unit of joint stock companies regarding the above mentioned institutional management. For this purpose, a questionnaire was made on the companies in Isparta. According to the results of the survey, it is found that internal audit is important for corporate governance, and internal audit activities supported by management have contributed to enterprise management application.