Kuantum plazmasında Rayleigh-Taylor kararsızlığı
Rayleigh-Taylor instability in a quantum plasma
- Tez No: 595604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DEVLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, plazma ortamında karşılaşılan kararsız durumlardan biri olan Rayleigh–Taylor kararsızlığı üzerine çalışılmıştır. Bu kararsızlık, plazma yapısını ve bu yapı içerisinde meydana gelebilecek durumları anlayabilmek için önemli bir role sahiptir. Astrofizikte yıldız yapısı ve evrimiyle doğrudan bağlantılıdır. Kuantum plazmalar elektronlar, iyonlar, pozitronlar ve/veya taneciklerin karışımından oluşmaktadır. Manyetik alanın ve kuantum mekanizmasının, ideal sıkıştırılamaz kuantum plazmasında ortaya çıkan Rayleigh–Taylor kararsızlığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kuantum manyetohidrodinamik denklemleri ele alınmış ve tedirginlik sonucu dağılma bağıntısı elde edilmiştir. Sabit sınır koşulları uygulanarak denklemler çözülmüş ve Rayleigh–Taylor kararsızlığının büyüme oranının analitik ifadesi elde edilmiştir. Manyetik alanın kararsızlığa etkisine bakıldığında klasik plazma ya da kuantum plazmada herhangi bir fark olmadığı görülmüş, ancak kuantum etkileri incelendiğinde bu etkilerin kararsızlığı bastırdığı görülmüştür. Rayleigh–Taylor kararsızlığında kuantum etkilerin önemini anlayabilmek için bazı parametreler elde edilmiş ve bu parametreler kullanılarak astrofiziksel bir durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Rayleigh–Taylor instability which is one of the unstable conditions encountered in plasma environment is studied. This instability plays an important role in understanding the plasma structure and the conditions that may occur within it. It is directly related with stellar structure and evolution in astrophysics. Quantum plasmas are formed by electrons, ions, pozitrons, and/or particles. Quantum mechanism and magnetic field are examined effects on the Rayleigh–Taylor instability in an ideal incompressible quantum plazma. Quantum–MHD equations are used and the dispersion relation is derived using perturbation analysis. Equations are solved by fixed boundary conditions an analytical form of growth rate of Rayleigh–Taylor instability are obtained. There is no difference between classical plazma and quantum plasma in view of the magnetic field effects on instability but, when the quantum effects are investigated it shows that the instability are supressed by these effects. To understand the importance of quantum effects on Rayleigh–Taylor instability, some parameters are given and an astrophysical situation is examined by using these parameters.