Yarı iletken polimerlerden organik bazlı ışık yayan diyot üretimi
Using semiconducting polymers producing organic light emitting diode
  1. Tez No: 498321
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ADNAN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7793
Özet
Bu çalışmada, elektriksel iletkenliği ve kimyasal direnci oldukça yüksek olan yarı iletken polimerlerden yararlanarak özellikle polianilinin (PANİ) sentezinde yeni bir yöntem olan buhar fazı polimerizasyonu yöntemi (BFP) kullanılarak OLED üretimi yapılmıştır. Bu yöntemde (+) yük merkezleri üretilmesinde kullanılan polimer İTO yüzeyine buhar fazı polimerizasyonu yöntemiyle (BFP) doğrudan monomerinden gerçek zamanlı olarak sentezlenerek kaplanmıştır. Bunun yanı sıra spin coating ya da çözeltiye daldırma gibi yöntemler de kullanılarak kaplama işlemi yapılmıştır. OLED aygıtı, buhar fazı polimerizasyonu tekniği ile kaplanan organik yarı iletken katmanlar (TPD, Alq3) ve anorganik materyalin (Al) kaplanması ile karakterize edilmeye hazır hale getirilmiş ve fabrikasyonu tamamlanmıştır. ITO yüzeyine yapılan polimer kaplaması FTIR spektrometresi ve iletkenlik ölçüm sistemleri kullanılarak tespit edilmiş sonrasında ITO/KOT/TPD/Alq3/Al ve ITO/TPD/Alq3/Al konfigürasyonuna sahip OLED aygıtının elektriksel ve optiksel ölçümleri yapılmıştır.Polistiren Sülfonat+Anillin karışımı ile yapılan deneyde diğer yöntemlere nazaran çok daha ince ve homojen bir yarı iletken tabaka elde edilmiş ve bu gelişme nedeniyle GE108 kaplanması ve diğer ardışık işlemler başarı ile elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the benefit from semiconductor polymers which has quite a lot high electrical conductivity and chemical resistance and particularly using new method of vapour phase polymerization method in the synthesis of polyaniline (PANİ) for OLED production atempted. In this method polymer used in the production of ( + ) charge centers has synthesized and coated in real time to the ITO surface with the vapour phase polymerization method is synthesized in real time from direct monomer surface covered. And also by using of spin coating or solution dip methods, coating process is made.OLED device prepared for characterization and fabrication completed by the vapour phase polimerization method, with the organic seniconductor layers (TPD, Alq3) and coated inorganic material (Al). Polymer coating on ITO surface determined using FTIR spectrometer and conductivity measurement systems afterwards OLED devices electrical and optical measurements are made that have ITO/KOT/TPD/Alq3/Al and ITO/TPD/Alq3/Al configuration.As compared to other methods ın the experiment with the mixture of polystyrene Sulfonate+Aniline a much thinner and homogeneous semiconductor layer is obtained, and because of this development GE108 coating and other sequential processes have been successfully achieved.