Bor kaplama yapılan St 50-2, AISI 1045 ve C-22 çeliklerinin sertlik, mikroyapı ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of hardness, microstructre and corrosion properties of boron coated St 50-2, AISI 1045 and C-22 steels
  1. Tez No: 498322
  2. Yazar: BAHAR AKIN GÖDEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE MEREY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada St 50-2, C-22 ve AISI 1045 çeliklerinin katı (kutu) bor kaplama yöntemi ile kaplandıktan sonra sertlikleri, faz analizleri ve mikro yapıları incelenmiştir. 2, 4 ve 6 saat süreyle ve 860ºC, 900ºC ve 940ºC sıcaklıklarda katı (kutu) bor kaplama yöntemiyle kaplanan St 50-2, C-22 ve AISI 1045 çeliklerinin yüzeyinde difüzlenen bor tabakasının faz yapısı X-Ray Difraksiyon cihazıyla tespit edilmiştir ve 860ºC, 900ºC ve 940ºC sıcaklıklarda bor kaplanan bu çeliklerin Vickers Sertlik Test cihazı ile sertlikleri incelenmiştir. 4 ve 6 saat süreyle 860ºC, 900ºC ve 940ºC sıcaklıkta borlanan çeliklerin SEM analizi ile sıcaklık ve süre parametresi ile mikro yapısının değişimi ve bor tabakası kalınlıklarının değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, strengths, phase analyses and microstructures of St 50-2, C-22 and AISI 1045 steels were investigated afterbeing coated with solid (box) boron coating. The phase structures of the boron layer diffused on the surface of the St50-2, C-22 and AISI 1045 steels coated by the solid (box) boron coating were detected by X-ray diffraction instrument. Hardnesses of boron coated steels were obtained after 2, 4, and 6 hours at 860°C, 900°C and 940°C with Vickers Hardness Tester. SEM analysis of the boron steels was carried out to investigate the variation of microstructure and boron layer thicknesses by temperature and time parameters after 4 and 6 hours at 860°C, 900°C and 940°C.