Aminoasit bağlı kriyojellerin sentezi ve biyolojik uygulamaları
Synthesis of aminoacid immobilized cryogels and biological applications
  1. Tez No: 498323
  2. Yazar: BÜŞRA SARICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kriyojeller son yıllarda oldukça fazla tercih edilen sentetik materyallerdir. Bu yapılar sürekli ve kesikli sistemde adsorban olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada poli(2- Hidroksietilmetakrilat@N-metakriloil-L-lizin), poli(HEMA@MAL), kriyojeller sentezlenmiş ve L-aspartik asidin sulu sistemlerden adsorpsiyonunda kullanılmıştır. Kriyojellerin aspartik asit adsorpsiyonu değişen pH, etkileşim süresi, başlangıç aspartik asit derişimi, sıcaklık ve iyonik şiddet koşullarında test edilmiştir. Kriyojellerin karakterizasyonu için; şişme testi, Fourier transform infrared spektroskopisi (FT-IR) analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi, termal analiz, yüzey alanı analizi ve elementel analiz yapılmıştır. Kriyojellerin adsorpsiyon kapasitesi yaklaşık olarak 236 mg aspartik asit/g kriyojel olarak hesaplanmıştır. Belirlenen optimum adsorpsiyon koşulları ile lizozim enziminin adsorpsiyonu çalışılmış ve adsorpsiyon kapasitesi 37.25 mg enzim/g kriyojel olarak tespit edilmiştir. Adsorpsiyon işleminin adsorpsiyon modeli Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon modelleri üzerinden analiz edilmiş ve Langmuir adsorpsiyon modelinin daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryogel quite preferred as synthetic materials in recent years has emerged. Adsorbents are used in the batch and continuous system operation. In this study poly(2- Hydroxyethyl methacrylate-N-methacryloyl-L-lysine), poly(HEMA-MAL), cryogels synthesized and used in adsorption from aqueous systems of L-aspartic acid. The adsorption of aspartic acid with the cryogels was tested under changing conditions of pH, interaction time, initial aspartic acid concentration, temperature, and ionic strength. For the characterization of cryogels; swelling test, Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), thermal analysis, surface area (BET), elemental analysis were performed. The adsorption capacity of cryogels was determined about 236 mg aspartic acid/g cryogel. Adsorption of lysozyme was studied under the optimum adsorption conditions and adsorption capacity of cryogels was found as 37.25 mg enzyme/g cryogel. The adsorption process was triad via Langmuir and Freundlich isotherm models and the Langmuir adsorption model was determined to be more appropriate for the aspartic acid adsorption onto cryogels.