Tavşanlarda oluşturulan kemik defektlerinin iyileşmesi üzerine heterolog tip 1 kollajenin etkisinin histopatolojik ve radyolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 49836
  2. Yazar: METİN GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, rezorbe olabilen kollajenin kemik defektlerinin iyileşmesi üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 24 erişkin erkek tavşan kullanıldı. Herbir hayvanın ağırlığı yaklaşık 1,5 ile 2 kilogramdı. Intraperitoneal ketaminle genel anesteziyi takiben, tavşanların tibialanmn ön yüzleri cerrahi olarak açıldı, 4 milimetre çapmda 2 kavite hazırlandı. Herbir tibiada ki 1 kavite Gelfix'le dolduruldu ve insizyon bölgesi sürüre edildi. Dördüncü günde 2 hayvan 7, 14, 21, 28. günlerde 3' er hayvan 35. günde 10 hayvan öldürüldü. Bu işlemlerden sonra hayvanların tibialarmdan histolojik kesitler hazırlandı. Histopatolojik değerlendirmeler sonucunda, kollajenin, bağ dokusu geHşimini güçlendirdiği, onarım dokusunun damarlanmasını artırdığı ve enflamatuar fagositik hücreleri aktive ettiği gözlendi. Gelfbc'in osteoblastik aktiviteyi artırdığı ve metabolizmalarımda etkileyerek, osteoid dokunun daha erkenden oluşmasına neden olduğu belirlendi. Sonuç olarak Gelfix'li kavitelerde diğer kavitelere göre daha hızlı ve düzenli bir kemik iyileşmesi gözlendi. Kollajenin denekler tarafından tolere edildiği belirlendi. Biz Gelfix'in kemik defektlerinin iyileşmesinde güvenle kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the present study, the effects of the biodegradable collagen on the healing of osseous defects were investigated. Twenty-four adult male rabbits were used for this purpose. The weight of each animal was approximately 1.5 to 2 kilos. Following the induction of general anesthesia with intraperitoneal ketamine, the anterior surfaces of tibias of the rabbits were surgically exposed, and two holes with 4 mm in diameter were prepared on them for the investigation. Only one hole at each tibia was filled with Gelfix, and the incision region was sutured. The other unfilled hole was used as control. After the completion of these procedures, two animals were killed in the 4 th day, three animals in every 7 th, 14 th, 21 th, 28 th day, and ten animals in the 35 th day. After this procedure, the histological sections of tibias of the animals were prepared. It has been observed that the collagen sponge, Gelfix, enhanced the connective tissue formation and the vascularisation of the repair tissue, and activated inflammatory phagocytic cells. It has also been found that Gelfix increased the osteoblastic activity and caused the osteoid tissue to form earlier by affecting the metabolisms of the osteoblasts. As a result, faster and more orderly bone recovery was observed in cavities with Gelfix compared with the unfilled cavities. Collagen was well tolereted by the recipient animals. We consider that Gelfix can be applied confidently for the healing of bone defects.