Hashimoto tiroiditi ile toll like reseptör 2 (TLR 2) ve toll like reseptör 4 (TLR 4) arasındaki ilişkinin araştırılması
The role of the TLR 2 and TLR 4 in the pathogenesis of Hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 498426
  2. Yazar: TUĞBA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM KARAKAŞ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hashimoto tiroiditi(HT) otoimmun bir hastalık olup hipotiroidinin en sık görülen nedenidir. HT'li hastalarda tiroid bezinde görülen yaygın lenfosit infiltrasyonu ve vücudun kendi tiroid antijenlerine karşı intolerans gelişmesi, tiroid hücrelerinin harabiyetine ve tiroid fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. HT, bağışıklık sisteminin bir bozukluğu sonucunda ortaya çıkar ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Toll Like Reseptör(TLR)'ler doğal immunitenin parçaları olan makrofaj ve dendritik hücreler tarafından eksprese edilen tip 1 transmembran proteinleridir. TLR'lerin, PAMP'lere veya DAMP'lerle bağlanmasıyla, TLR'lerin intrasitoplazmik domaini aracılığı ile bir dizi sinyal iletim yolağı aktifleşir. Bunun sonucu olarak antimikrobiyal protein ve inflamatuvar sitokinler üretilir. TLR'ler inflamatuvar ve immün sistem cevabının başlatılmasında oldukça önemli bir role sahiptirler. TLR gen polimorfizmleri ile HT arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda, HT hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde TLR2 geni Arg677Trp, Arg753Gln, 196-174del ve TLR4 geni Asp299Gly, Thr399Ile gen polimorfizm frekansları, TLR-2, TLR-4 serum düzeyleri belirlenmiştir. HT tanısı konan 100 hasta ve herhangi bir inflamatuvar hastalığı olmayan 100 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. TLR-2 ve TLR-4 serum düzeyleri açısından HT hastalarında, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak TLR2 geni Arg677Trp, Arg753Gln ve 196-174del ve TLR4 geni Asp299Gly, Thr399Ile gen polimorfizmleri genotip frekansları ve alel frekansları dağılımı açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak; TLR2 geni Arg677Trp, Arg753Gln, 196-174del ve TLR4 geni Asp299Gly, Thr399Ile gen polimorfizmleri HT hastalığının gelişiminde etkili olduğu görünmemektedir. Fakat çalışmamızda HT hastalarında, TLR-2 ve TLR-4 serum düzeylerinin kontrollere oranla yüksek seviyede olduğu bulunmuştur. Bu bulgular TLR2 ve TLR4'ün HT hastalığın patogenezinde etkili olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Hashimoto thyroiditis(HT) is an autoimmune disease and the most common cause of hypothyroidism.The widespread lymphocyte infiltration in the thyroid gland and intolerance of the body against its own thyroid antigens lead to destruction of thyroid cells and impaired thyroid function. HT occurs as a result of a disorder of the immune system, its cause is not known precisely.TLRs(Toll-like receptors) are type-1 transmembrane proteins that are expressed by macrophages and dendritic cells,which are parts of natural immunity.By binding TLRs to PAMPs/DAMPs,a number of signal transduction pathways are activated through the intracytoplasmic domain of TLRs.As a result, antimicrobial protein and inflammatory cytokines are produced.There is no study investigating the relationship between TLR gene polymorphisms and HT.In our study,TLR2gene Arg677Trp,Arg753Gln,196-174del and TLR4gene Asp299Gly,Thr399Ile gene polymorphism frequencies,TLR-2,TLR-4 serum levels were determined in HT patients and healthy volunteers.100 patients with HT and 100 healthy individuals without any inflammatory disease were included this study. TLR-2 and TLR-4 serum levels were found to be significantly higher in HT patients than in the control group.However, no statistically significant difference was found between patient and control groups in terms of genotype frequencies and allele frequency distribution of TLR2 gene Arg677Trp,Arg753Gln,196-174del, TLR4gene Asp299Gly, Thr399Ile gene polymorphisms. As a result;the TLR2gene Arg677Trp,Arg753Gln,196-174del and TLR4gene Asp299Gly,Thr399Ile gene polymorphism don't appear to be effective in the development of HT disease.As a result;the TLR2gene Arg677Trp,Arg753Gln,196-174del and TLR4gene Asp299Gly,Thr399Ile gene polymorphism don't appear to be effective in the development of HT disease.However,in our study,serum levels of TLR-2 and TLR-4 were found to be higher in HT patients than control groups.These findings suggest that TLR2 and TLR4 may be effective in the pathogenesis of HT disease.