Açık kaynak kodlu CBS ile köylerde imar uygulamaları
Reconstruction applications with open source code based GIS at villages
  1. Tez No: 498427
  2. Yazar: MURAT UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AKÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Standart anlamda tarif edilen CBS; verilerin toplanması, işlenmesi-analizi, sisteme aktarılması ve sorgulanması aşamalarından oluşmaktadır. CBS'nin oluşturulabilmesi amacıyla gerekli olan tüm bu işlemlerin yapılabilmesi için donanım, işletim sistemi, masaüstü yazılımları ve nitelikli teknik personele ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemiz bazında düşünülürse, yerel birçok idarenin böyle bir sistemi kuracak maddi yeterliliği olmadığı gibi söz konusu işlemleri takip edecek teknik personeli de bulunmamaktadır. İşte bu durumda İTCBS, internet aracılığıyla veri paylaşımını sağlayarak standart anlamda tarif edilen CBS'den ayrılmakta ve kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Uygulama; Karabük İli, Safranbolu İlçesi, Tokatlı Köyü'ne ilişkin mekânsal verilerin AKK yazılımlar yardımıyla işlenerek İTCBS kurulması amacıyla hazırlanmıştır. Uygulamanın internet üzerinden sunulması sayesinde ilgili yazılımlara ve nitelikli personele ihtiyaç duyulmadan coğrafi verilerin analizleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Uygulama kapsamında %100 İTCBS kurmak amaçlanmıştır. Bu da verilerin toplanması aşamasının da internet üzerinden yapılması anlamına gelmektedir. Ancak kurumların her veriyi internet ortamında paylaşıma sunmadığı göz önüne alındığına idarelerden alınan veriler kapsam dışında tutulmak kaydıyla yüksek oranda İTCBS kurulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
GIS, which is a standard system, consists of data collection, processing-analysis, transffering and questioning the system. An operating system, hardware, desktop software and qualified technical staff are required to perform all necessary procedures for the creation of GIS. When we think about our country; many local authorities are not financially capable of establishing such a system and technical staff are not available to follow such procedures. In this case; Web GIS is a convenient tool for users which includes the stages described above. Web GIS has provided this facility which makes data sharing via the internet available. This application is prepared with the help of AKK software to establish İTCBS related to Karabük Province, Safranbolu District, Tokatlı Village. It is possible to ask the questions easily as the application is presented over the internet, without the need of the relevant software and qualified province personnel. Within the scope of the study, it is aimed to establish %100 Internet Based GIS. In other words, it is aimed to make the collection phase of all the data on the internet and to present the resulting work over the internet. However, considering that the institutions do not offer sharing in the internet environment, it is thought that İTCBS was established at a high rate provided that the data taken from the administrations are excluded.