Web tabanlı mekansal analizlerin açık kaynak kodlu yazılımlar ile gerçekleştirilmesi
Web based spatial analysis realization with open sourcecode softwares
  1. Tez No: 682905
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ONYIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ULUKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında web tabanlı cbs projelerinde coğrafi analiz yapma imkanı verecek açık kaynak kodlu bir sistemin analizi, sistem mimarisi ve sistemin gerçekleştirilmesi ele alınacaktır. Çalışma içerisinde, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) yazılımları kullanılmıştır. Bunlar masaüstü yazılımı QuantumGIS, mekânsal veritabanı PostGIS eklentili, PostgreSQL, Geoserver web-harita sunucusu, web harita sunucusuna uyumlu Web Processing Service (WPS), Turf. Js kütüphanesi, web kullanıcı arayüzü ve web sunucusu olarakta Apache Tomcat açık kaynak kodlu yazılımlardan seçilerek kullanılmıştır. Sonuç olarak çalışma içerisinde, sunucu ve tarayıcı tabanlı iki mekansal analiz yeteneği ile; yakınlık, tampon, birleştirme, kesiştirme analizleri, az ve çok yoğunluklu iki veri seti ile test edilmiştir. Mekânsal analizlerin gerçekleştirldiği, sistemin; çalışabilirliği sınanmıştır. Turf.Js kütüphanesinin az sayıda veriler ile daha hızlı olduğu, ancak yoğun verilerde yavaşlamaların meydana geldiği gözlemlenmiştir. WPS' nin yoğun verilerde kullanılmasının daha uygun olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analysis of an open source system, which will allow spatial analysis in web-based GIS projects, the system architecture and the implementation of the system will ve discussed. Geografic information system (GIS) software was used in the study. These are desktop software QuantumGIS, spatial database PostGIS with plugin, PostgreSQL, web map server compatible Web Processing Service (WPS), Turf. Js Library, web user interface and web server Apache Tomcat. As a result, in the study, with two spatial analysis capabilities based on server and browser; proximity, buffer, coupling, and intersection analyzes were tested with low and high density. Spatial analysis is carried out, the operability has been tested. It has been observed thet the Turf.js library is faster with a small number of data, but slowdowns occur in dense data. It has been determined thar it is more appropriate to use WPS in dense data.