Afet sonrası dönem konutları
Post-disaster housing
- Tez No: 498462
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ SEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğal afetler ve insan eliyle oluşan afetler, dünyanın gündemini belirleyen olayların başında gelmektedir. İnsan eliyle oluşan afetler; savaşlar, biyolojik savaşlar, terör olayları, nükleer kazalar ve savaşlar, yangınlar her dönem can ve mal kayıplarının yaşanmasına sebep olmuşlardır. Doğal afetler ise kısa zaman diliminde insan eli değmeden oluşan afetlerdir. Deprem, sel, fırtına, çığ doğal afetler arasında yerini almaktadır. Doğal afetleri önlemek mümkün değildir, ancak önceden tahminler yapılıp tedbirler alınabilir. Afet olayları gerçekleşmeden önceki dönemde, afet esnasında ve afet sonrasında yaşanabilecek can ve mal kayıplarını en aza indirgemek için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Afet yaşandıktan sonra ki dönemde ise bu önlemler hayata geçirilmelidir. Afet yaşandıktan sonra, yaşadıkları mekansal alanlar zarar gören veya yıkılan afetzedeler yaşamlarını devam ettirebilecekleri barınak arayışına girerler.Bu süre boyunca geçici barınaklarda yaşamsal faaliyetlerini devam ettirirler.Geçici barınaklardaki yaşam süresi, kalıcı konutların üretiminin tamamlanmasına kadar geçen süreyi kapsar. Dünyada, afet sonrası geçici barınak üretim çalışmaları yeni teknolojiler ile beraber gelişmeye başlamıştır.Üretim, taşıma, kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış birçok geçici barınak örneği vardır. Çalışma kapsamında; İlk bölümde, çalışma amacı ve problem tespit edilmiş, çalışma esnasında kullanılacak metodolojiler belirtilmiştir. İkinci bölümde, afet kavramı, afet türleri ve afet dönemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, afet sonrası rehabilitasyon aşaması irdelenmiş, bu dönemde kullanılabilecek geçici barınak tipleri incelenmiş ve örnekler ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main events that becomes current issues on the earth show alternation termly. The disasters which are caused by human being and natural disasters are the most important ones. The disasters which are caused by human being; warfares, biological warfares, terrorist incidents, nuclear accidents and warfares, fires have caused termly the loss of life and property. The natural disasters develop in a short time period without being affected by human being. Earthquake, flood, storm, avalanche are some of the natural disasters. It is impossible to avert the natural disasters, but one can forecast and take precautions in advance. The needed precautions must be taken before the disasters coming true to minimise the loss of life and property during and after the disasters.The stated precautions must be put into practice after the disaster. After the disaster the disaster-victims, whose living spaces are damaged or demolished, are in search of new shelters to move on. During the period, the vital activities are abided in temporary shelters.. The lifetime in the temporary shelters includes the process of the construction complete of the housing. The post-disaster temporary shelter construction studies are started to develop with the new technologies on the earth. There are many temporary shelters which were designed by taking into consideration of criterias construction, transportation, utility, sustainability. In the study scope; The first chapter contains The study purpose, the identified problem and the to be used methodologies during the study. In the second chapter, disaster Notion, species and terms were investigated. The Post-disaster rehabilition phase and the temporary shelter species, which can be used during this period, were scrutinised and explained via examples in the third chapter.