Prekordiyal derivasyonlarda izole T dalga negatifliğinin nedeninin prekordiyal EKG mapping ile belirlenmesi
The Assessment of the cause of isolated T wave in precordial leads by precordial ECG mapping
  1. Tez No: 49851
  2. Yazar: MEHMET YOKUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSOY IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Prekordiyal derivasyonlarda T dalga negatifliğinin değişik nedenleri tanısal yaklaşımlarda güçlükler oluşturmaktadır. Bu çalışmada prekordiyal EKG mapping'i ile koroner arter hastalığı ve normal varyasyonu ayıt etmeyi amaçladık. Çalışmaya EKG'lerinde prekordiyal derivasyonlardan bir veya daha fazlasında T dalga negatifliği olan 20'si erkek (%39) ve 31 'i kadm (%61) olmak üzere 51 olgu alındı. Olguların yaş ortalaması 48.26±7.72 idi. Olguların tümüne ekokardiyografîk inceleme, prekordiyal EKG mapping'i ve koroner anjiyografî uygulandı. Atipik semptomlan olan 37 olgudan oluşan grup A' da prekordiyal EKG mapping'i N örneğinde olan 23 olgunun tümünde koroner anjiyografî normal değerlendirildi. Mapping 3 olguda H örneğindeydi ve bunlardan 2 'sinde koroner arter lezyonu saptandı. Tipik anginal semptomlan olan 14 olgudan oluşan grup B'de ise 8 olgunun mapping'i H örneğindeydi ve bunların tümünde koroner anjiyografide ciddi lezyon saptandı. Altı olguda ise mappping N örneğindeydi ve koroner anjiyografîleri normaldi. Prekordiyal EKG mappmg'inin N örneği göstermesinin izole T dalga negatifliğinin normal varyasyon olduğuna işaret etmesinin sensivitesi %100, spesifîtesi %100 ve pozitif prediktif değeri %100 olarak hesaplandı. Mapping' in H örneği göstermesinin ise izole T dalga negatifliğinin ciddi koroner arter hastalığına işaret etmesinin sensivitesi %100, spesifîtesi %90 ve pozitif prediktif değeri %90 olarak hesaplandı. Sonuç olarak; prekordiyal EKG mapping'i izole T dalga negatifliğinin nedenini belirlemek için kolay uygulanabilen, ucuz ve güvenilir bir yöntemdir. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ASSESSMENT OF THE CAUSE OF ISOLATED T WAVE IN PRECORDIAL LEADS BY PRECORDIAL ECG MAPPING Various causes of isolated T wave inversion in precordial leads serves difficulties in diagnostic approach. In this study we aimed to assess the cause of precordial isolated T wave inversion, and to differentiate patients with coronary artery disease from normal subjects by precordial ECG mapping. Study group consisted of 51 patients with isolated T wave inversion in precordial leads. Of these 51 patients, 20 were men (39%), and 31 were women (61%) with a mean age of 48.26±7.72 years. All patients underwent echocardiographic and angiographic study, and precordial ECG mappings' were also performed. In group A which consisted of 37 patients with atypical symptoms, 23 patients whose precordial ECG mappings' were in N pattern, the coronary angiography were normal. In 3 patients, precordial ECG mappings were in H pattern, the coronary angiography revealed coronary artery disease in 2, and normal in 1 patient. In group B, which consisted of 14 patients with typical anginal symptoms, precordial ECG mappings were in H pattern in 8, and in N pattern in 6. Coronary arteriography revealed coronary artery disease in all patients with H pattern mapping, and normal in all patients with N pattern mapping. The sensivity, spesificity, and positive predictive value for detecting normal subjects were 100%, 100%, 100% for N pattern ECG mapping, and coronary artery disease were 100%, 90%, 90% for H pattern mapping, respectively. In conclusion; precordial ECG mapping is a cheap, easy and accurate method for the assessment of the cause of isolated T wave inversion in precordial leads. 24