Atriyal septal defektli hastalarda soldan sağa şantın büyüklüğü ile sağ derivasyon qt değerleri arasındaki ilişki
Relationship between shunt size and right lead electrocardiographic findings in patients with secundum atrial septal defect
- Tez No: 634774
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SABAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, erişkin konjenital kalp anomalilerinin 20-40%'ını oluşturan atriyal septal defekt(ASD)'in klasik elektrokardiyografik değişiklikler dışında sağ prekordiyal derivasyonlarda(SPD)(V3R, V4R, V5R, V6R) maksimum QT süresinin sol-sağ şant ile ilişkisi araştırıldı. Çoğu ASD'li genç hasta asemptomatiktir ya da şikayetleri spesifik değildir.ASD klinik olarak sessiz olabilmesine rağmen genç hastalarda nontrombotik serebral vasküler olaylarla birlikte olabilir. ASD'nin erken tanısı ve tedaviyle prognozu iyidir. Bu nedenle hastalığın erken tanısında rutin uygulanan, kolay ulaşılabilen ve ucuz tetkiklerden elde edilecek veriler önemlidir. Öalışmaya ASD tanısı olan 74 hasta dahil edildi. V1, V2QTmax, VRQTmax mesafeleri, RA çapı, RV çapı, sistolik pulmoner arter basınç değerleri, sol-sağ şant oranı ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the maximum QT time and the shunt rate in the right precordial leads (RPD) (V3R, V4R, V5R, V6R) was investigated in patients with atrial septal defects, which constitute 20-40% of adult congenital heart anomalies. Most patients with atrial septal defects are asymptomatic or their complaints are not specific. It can be seen clinically with cerebral vascular events. Response to treatment is good with early diagnosis of ASD. In the early diagnosis of the disease, routine, easily accessible and inexpensive examinations are needed. 74 patients were included in the study. V1, V2QTmax, VRQTmax, RA diameter, RV diameter, systolic pulmonary artery pressure values were compared with the shunt rate.There was a significant relationship between V4RQTmax, V5RQTmax and systolic pulmonary artery pressure and shunt rate in patients with a shunt ratio of 1,5 and above.