Gediz Ovası mısır tarımında kışlık ikinci ürün seçeneklerinden yararlanma olanakları üzerine araştırmalar
Investigations on the utilization options of winter second crops in maize farming at Gediz Plain
  1. Tez No: 498569
  2. Yazar: HALİL ÖZTARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET KIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, 2012-2014 yıllarında Gediz ovası ekolojisinde yer alan bir çiftçi tarlasında kurulmuştur. Araştırmanın amacı; yetiştirilen farklı kışlık yem bitkilerinin ve bunların tahıllarla olan karışımlarının (Trifolium resupinatum, Vicia faba, Vicia sativa, Avena sativa, Hordeum vulgare, Lolium multiflorum) mısır tarımı yapılan alanlardaki performanslarını incelemek, ana ürün mısır tarımına etkilerini ve tarımsal işletmenin ekonomisine katkılarını belirlemektir. Bu amaçla, yeşil ot-kuru ot verimi, kuru madde oranı-verimi, ham kül oranı-verimi, ham protein oranı-verimi, ham selüloz oranı ile mısırda tane nemi, parsel verimi ve tane verimi miktarları gibi bazı özelliklerin arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre; yeşil ot, kuru madde (Yulaf+Bakla: 1.940 kg/da) ve ham protein (Arpa+Bakla: 453 kg/da) verimlerinde bakla ile tahıl karışımları, kuru ot verimi, kuru madde oranı ve ham kül oranında acem üçgülü ile tahıl karışımları, ham selüloz oranında ise yalın ekilen tahıllar en yüksek değerlere sahip olmuşlardır. Aynı parsellerde yetiştirilen ana ürün dane mısırdaki değerler ise; tane neminde %10,5-21,9, parsel veriminde 12,2-22,6 kg/parsel ve dane veriminde 1189-2741 kg/da arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a farmer conditions field under the ecological conditions of Gediz plain during the years of 2012-2014. The aim of this study was to investigate and designate the contributions of the different winter forage legumes and their mixtures with cool season cereals (Trifolium resupinatum, Vicia faba, Vicia sativa, Avena sativa, Hordeum vulgare, Lolium multiflorum) on the main crop yield performance and farmers income. For this aim, fresh and dry forage yield, dry matter content and yield, crude ash content and yield, crude protein content and yield and crude fibre content in addition to corn grain humidity, corn plot yield and corn grain yield characteristics were determined. Results indicated that in fresh forage, dry matter (Oat+BroadBean: 1.940 kg/da) and crude protein (Barley+Broad Bean: 453 kg/da) the broad bean-cereal mixtures; in dry forage yield and dry matter contents the persian clover-cereal mixtures; in crude fibre content the cereals were hold the highest rank. The corn grain results were changed between; in grain humidity %10,5-21,9, in plot yield 12,2-22,6 kg/plot and in grain yield 1189-2741 kg/da.