Ege Denizi trol balıkçılığındaki deniz çöpleri
Marine litter in Aegean Sea bottom trawl fishing
- Tez No: 945260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; Ege Denizinde trol balıkçılığında deniz tabanında birikim yapan deniz çöplerinin sınıflandırması yapılmıştır. İzmir'in kuzeyinde yer alan Çandarlı Körfezi ve Foça ile, güneyinde yer alan Çeşme kıyılarında dip trolü teknesiyle operasyonlar gerçekleşmiştir. Bölgelerde yapılacak trol operasyonları sonunda ağlara giren katı atıkların hangi faaliyetler sonucunda orada biriktiği tespit edilmiştir. Çıkan katı atıkların plastik, kauçuk, metal, cam, kağıt, ahşap ve seramik kategorilerinde sınıflandırılması yapılmış olup, birim alana düşen çöp adeti miktarı hesaplanmıştır ve bölgeler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Trol çekimi; ortalama 60-80 metre derinliklerde, rüzgar durumunun sakin olduğu günlerde, 2.5 - 2.7 knot hız aralığında ve ortalama 3 saat süreyle gerçekleştirilmiştir.1200 gözlü kesimli dip trol ağı kullanılmıştır. Mayıs 2016 – Nisan 2018 ayları arasında yapılan çalışmada Çandarlı Körfezi, Foça ve Çeşme'de toplamda 48 trol operasyonu sonucunda 888.960 m²'lik deniz alanı tarandı ve çıkan deniz çöpleri oluştuğu madde itibariyle sınıflandırıldı. Çıkarılan çöplerin; 206 adet plastik, 48 adet metal, 12 adet cam,1 adet kağıt, 24 adet tekstil ürünü,3 adet kauçuk ve 3 adet ahşap olduğu tespit edildi. Çöplerin türlerine göre oransal dağılımları grafikler halinde verilmiştir. Birim alana düşen çöp adeti hesaplandığında; 0.00054 adet/m² ile Foça en yoğun deniz çöpünün birikim yaptığı bölge olurken, Çandarlı Körfezi 0.00032 adet/m² ve Çeşme 0.00028 adet/m² olduğu tespit edilmiştir. Çıkarılan deniz çöplerinin oransal dağılımına göre %70 plastik, %16 metal, %8 tekstil, %4 cam, %1 kauçuk ve %1 kağıt olduğu tespit edildi. En fazla plastik atık yoğunluğunun Çandarlı körfezinde olduğu tespit edilmiştir. Çeşme ve Foça ilçeleri, sahil ve plajlarıyla Ege bölgesi için önemli turizm yerlerindendir ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin girişleri olmaktadır. Çıkarılan deniz çöplerinin sınıflandırılması yapılınca en fazla plastik taşıma poşetleri ve su şişeleri tespit edilmiştir ve bu çöplerin turizm faaliyetleri sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Çeşme'den çıkarılan deniz çöpleri incelendiğinde plastikten oluşan 0.5 litrelik şişe ve taşıma poşetlerinin, metalden oluşan 0.33 litrelik içecek kutularının, Foça ve Çandarlı bölgesine kıyasla daha fazla olduğu gözlemlendi. Turizm faaliyetleri sonucu ortaya çıkan bu deniz çöpleri; kültür balıkçılığı faaliyetlerinin oluşturduğu deniz çöplerinden daha fazla olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the classification of marine litter accumulated on the seabed during trawl fishing in the Aegean Sea was made. Operations were carried out with bottom trawl boats in Çandarlı Bay and Foça located in the north of İzmir and in Çeşme coast located in the south. As a result of trawling operations to be carried out in the regions, it was determined which activities resulted in the solid waste entering the nets accumulating there. The solid wastes were classified into plastic, rubber, metal, glass, paper, wood and ceramic categories, the amount of garbage per unit area was calculated and a comparison was made between the regions. Trawling was carried out at an average depth of 60-80 meters, on calm wind days, at a speed of 2.5 - 2.7 knots and for an average of 3 hours. A 1200-mesh cut bottom trawl net was used. In the study, between May 2016 – April 2018, a total of 48 trawl operations were conducted in Çandarlı Bay, Foça and Çeşme, and a sea area of 888.960 m² was scanned and the marine litter was classified according to the substance of which it consisted. It was determined that the removed litter was 206 pieces of plastic, 48 pieces of metal, 12 pieces of glass, 1 piece of paper, 24 pieces of textile product, 3 pieces of rubber and 3 pieces of wood. The proportional distribution of garbage according to their types is given in graphs. When the number of garbage per unit area was calculated; While Foça was the region with the highest marine litter accumulation with 0.00054 pieces/m², Çandarlı Bay was found to have 0.00032 pieces/m² and Çeşme was found to have 0.00028 pieces/m². According to the proportional distribution of the marine litter removed, it was found that 70% was plastic, 16% metal, 8% textile, 4% glass, 1% rubber and 1% paper. It was determined that the highest density of plastic waste was in Çandarlı Gulf. Çeşme and Foça districts are important tourism places for the Aegean region with their coasts and beaches and are visited by local and foreign tourists in the summer months. When the classification of the marine litter removed was made, the most plastic carrying bags and water bottles were detected and it is thought that this litter was formed as a result of tourism activities. When the marine litter removed from Çeşme was examined, it was observed that 0.5 liter bottles and carrying bags made of plastic and 0.33 liter beverage cans made of metal were more abundant compared to the Foça and Çandarlı regions. It was determined that this marine litter resulting from tourism activities was more abundant than the marine litter formed by aquaculture activities.