Nurdan Damla'nın romanları
Nurdan Damla novels
  1. Tez No: 498639
  2. Yazar: MOHAMMED MUTHANA AWAD AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu yüksek lisans tezi inceleme modelinde tanımlayıcı bir araştırmadır. Akademik çalışmalar için genellikle yazarların ölümü beklenir. Son zamanlarda yaşayan yazarlar üzerine yapılan çalışmalar, beni de bu yola girmem konusunda cesaretlendirdi. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde yazarın yaşam oykusu ayrıntılı bir biçimde hazırlandı. Yazarın bana gönderdiği bilgiler sayesinde, doğru ve sağlam yaşam oykusu ortaya çıktı. Ayrıca 1. bölümde yazarın eserleri kisaca verilip, çocuk hikayerlerle ilgili genel biligi verilmiş ve Yazarın çocuk hikayelerinden birisi incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Türk edebiyeatındaki çocuk romanlarının tarih gelişmeleri ele alındıktan sonra, Yazarın (9- 12) yaş gurubuna yazdiği romanları da ele alıp eğitim, ahlaki, dini motivlerini çıkartıp, dil özellikleri incelenmişti. Üçüncü bölüm, Türk Edebiyatında Tarihi romanlarla dair genel bigiler vermekle beraber yazarın Tarihi romanları alınıp romanın temel oğeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study about an authoress. Mostly, academic researches concerning authors' biography, researchers used to write about dead authors. Lately, some researches have been written on living writers, poets and novelists. These lately studies motivated me to write this study. The study consists of three parts. The first part is about the authoress biography. It is a detailed story included information sent by the authoress. Also, a brief mentioning to the authoress's works. There is a general information about children 's stories which written by the authoress, and analyzing one of these stories. The second part is an introductory to children 's novels and their historical development in Turkish literature. A review on the authoress's novels written for ages between ( 9 - 12 ) years, is held, taking in consideration educational, moral, religious, and language characteristics as well. The third part of the study is a general information about historical novels in Turkish literature, then an analysis of the authoress's historical novels to their essential elements.