Türkiye'de ekonomik büyümeye katkısı yönüyle araştırma-geliştirme harcamaları: Avrupa Birliği ile karşılaştırılması
Research and development expenditures contribution to the economic growth in turkey direction: Comparison with European Union
- Tez No: 498650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK GÖZE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), insan, kültür ve toplum bilgisinden oluşan bilgi dağarcığının arttırılması ve dağarcığının yeni uygulamalar tasarlamak üzere kullanılması için sistematik bir temelde yürütülen çalışmalardır. Ar-Ge olarak adlandırılan kavram öncelikle araştırmayı yani bulunmamış bilgiyi ya da ürünü bulmayı sonrasında ise bulunan bilgi ve ürünü geliştirmeyi içermektedir. Günümüzdeki bilim ve teknolojideki ilerleme tüm yaşantımızda köklü değişimlere neden olmuştur. Artık emek yoğun üretimlerin yerini Ar-Ge ve inovasyon kavramlarına bağlı teknolojiye dayalı ürün ve süreçlerden almıştır. Toplumlar artık sermaye ve işgücü üretimi ifadesinden, bilgi ve teknoloji üretimine geçiş yapmıştır. Bu geçişin önemli nedeni, var olan ve öğretilenlerin dışında, insanoğlunun incelemeye, araştırmaya, keşfetmeye ve uygulamaya yönelik merakı, hayata daha bilinçli bakmasına, ekonomik olmasına, zamanı daha iyi değerlendirmesine yönelik bilgiyi bulmasına ve bunu en son noktaya kadar geliştirmesine fırsat sağlamış olmasıdır. Ar-Ge, tüm bu oluşumları içinde barındırmaktadır. İnovasyon ve teknolojik gelişmeler ülkelerin ekonomik ve sanayi yapısını etkilediği gibi, sosyal ve siyasi yapısını da etkilemektedir. Bu nedenle bütün ülkeler bilim teknoloji politikalarını bir sistem olarak ele almakta ve küreselleşen teknolojiye sahip olabilmek için Ar-Ge'ye büyük önem vermektedirler. Gelişmiş ülkeler, Ar-Ge harcamalarının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisindeki oranına ve Ar-Ge faaliyetlerinde istihdam ettikleri araştırmacı sayısı gibi göstergelerle birbirlerine rekabet üstünlüğü sağlamaya çalışmaktadırlar. Tüm bu açıklamalar ışığında, tez çalışmamızda Ar-Ge ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye; inovasyon ve ulusal inovasyon sistemine ve inovasyonun motor gücü olan Ar-Ge ile büyüme arasındaki ilişkiyi açıklayan teorilere değinmek ve Avrupa Birliği(AB) ve Türkiye'deki Ar-Ge göstergeleri karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Research and development (R & D) is the work carried out on a systematic basis to increase the knowledge store which is consist of human, cultural and society and to use this knowledge store to design new applications. The concept that includes research and development studies, called R & D, involves primarily research, namely the discovery of unknown information or products then the development of this information and products. Today's progress in science and technology have caused radical changes in our entire lives. Now, labor-intensive productions are replaced by technology-based products and processes linked to R & D and innovation concepts. Societies have now shifted from the expression of capital and labor force production to the production of information and technology. The important reason for this transition is that it has the opportunity to find out the information about the curiosity of mankind to examine, investigate, explore and apply, apart from existing and taught, to make life more conscious, to be more economical, to better evaluate time and it is the opportunity to develop it to the last point. R & D covers all these formations. Innovation and technological developments affect the economic and industrial structure of the countries as well as their social and political structure. For this reason, all countries treat science technology policies as a system and attach great importance to R & D in order to have globalized technology. Developed countries are trying to provide competitive advantage to each other, such as the ratio of R & D spending in GDP and the number of researchers employed in R & D activities. In the light of all these explanations, in this thesis, it will be adressed that relation between R & D and economic growth; theories describing the relationship between innovation and national innovation system and between innovation and R & D, the engine power of innovation and an evaluation will be made by comparing the R & D indicators in the European Union (EU) and Turkey.