Yahya Kemal'in şiirlerinde imaj
İmage in Yahya Kemal's poems
- Tez No: 498649
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yahya Kemal'in şiirlerinde imajları inceleyeceğimiz bu tez çalışmasında, Türk şiirinin zaman içerisinde geçirdiği değişimleri ve yenilikleri ortaya koyma hedeflenmiştir. Bu bağlamda Klasik Şiir eleştirisinin modası geçmişliğinin yanına modern bir şiir eleştirisi geçişi yaparak Türk Edebiyatı şiirinwe zenginlik kazandırma fikri, çalışlmanın asıl iskeletini oluşturmuştur. Dünya Edebiyatı ve özellikle Batı Edebiyatıyla karşılaşan Türk şiirinin nerede durduğunu görmek,Türk şiirinin imajlar içindeki farklılığını göstermek amacıyla tez çalışması şekillendirilmiştir.Bu düşünceleri etkili bir şekilde sunmak amacıyla Yahya Kemal'in şiirleri imaj olarak sınıflandırılmış ve diğer edebi sanatçıları ortaya koyduğu şiirlerle mukayese etme yoluna gidilmiştir.Ayrıca Yahya Kemal'in şiirlerindeki imajların sınıflandırılması ve yorumlanmasıyla çalışma kuvvetlendirilmiştir. Çalışmada yapılan tüm bu tasnifler ve sınıfglandırılmalar esnasında Northrop Frye, Rene Wellek gibi isimlerin imaj teorilerinden elde edilen bilgilerle oluşturulan bir imaj teorisi, metodolojisi kullanılmıştır. Bu Metodolojiyi destekler mahiyette ortaya konulmuş olan Prof. Dr. Himmet Uç hocamızın eserlerinden de faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis study which we will examine the images of Yahya Kemal's poems, it is aimed to reveal the changes and innovations that Turkish poetry has had over time. İn this context, the criticism of classical poetry made the transition to a modern poetry criticism alongside the fashionable past, thus creating the original framework of the idea of enriching the poetry of Turkish literature. To see where Turkish poetry encountered world literature and especially the western poetry is about the image, the thesis study has been shaped to show the difference of Turkish poetry in the images. İn order to present these ideas in an efficacious way, the poetry of Yahya Kemal's was classified as an image and compared with the poetry of other literary artists. İn addition, the work has been strengthened by classifiying and interpreting the poetry of the Yahya Kemal's of the gem. During all these classifications and classifications made in the study, an image theory is formed by the information obtained from the image theories of names such as Northrop Frye, Rene Wellek methodology was used. This methodology is sıpported by Prof. Dr. the works of Himmet Uç teacher were also benefited.