Virginia Woolf'un Deniz Feneri ve Tezer Özlü'nün Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eserlerinin varoluşçuluk temelinde karşılaştırılması
Comparison of Virginia Woolf's to the Lighthouse and Tezer Özlü's Voyage to the end of Life on the Basis of Existentialist Philosophy
- Tez No: 498651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATURA MAMMADOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, Virginia Woolf'un Deniz Feneri romanı ve Tezer Özlü'nün Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı anlatısının varoluşçu felsefe temelinde karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada her iki eserde ana konu olan varoluşçuluk karşılaştırmalı edebiyat bilimi çerçevesinde ele alınmıştır. Yapılan bu çalışma, dört temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, amacı ve önemi, yöntemi, durumu ve sınırlılıklarına kısaca değinilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde varoluşçuluğun tanımı, varoluşçu felsefenin gelişimi, varoluşçuluğun temel ilkeleri, varoluşçu düşünürler ve tanımsal sorunlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, Deniz Feneri romanındaki önemli olan bazı varoluşçu unsurlar incelenmiştir. Son olarak dördüncü bölümde ise, Yaşamın Ucuna Yolculuk adlı eser ortak varoluşçu öğeler bakımından araştırılmıştır. Bu iki eserdeki benzer ve farklı unsurlar karşılaştırmalı edebiyat bilimi kapsamında incelenmiştir. Edebiyatımızda önemli bir yeri olan her iki yazarın da ortak olan varoluşçuluk temasını farklı biçimde işlediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare Virginia Woolf's“To the Lighthouse”and Tezer Özlü's“Yaşamın Ucuna Yolculuk”(A Journey Towards the Edge of Life) on the basis of existentialist philosophy. In this work, existentialism, which is the main subject in both works, is handled within the framework of comparative literature. This study consists of four basic parts. In the first part, the subject, purpose and the method, condition and limitations of the research are briefly mentioned. In the second part of the study, the definition of existentialism, the development of existentialist philosophy, basic principles of existentialism, existentialist thinkers and descriptive problems are given. In the third chapter, some important existential elements are researched in Deniz Feneri. Finally, in the fourth chapter, Yaşamın Ucuna Yolculuk is explored in terms of common existentialist items. Similar and different elements in these two works have been examined within the context of comparative literature. We have come to the conclusion that both writers, who have an important place in our literature, handled the common existentialism theme in their works in a different way.