The impact of FDI on the economic growth in Turkey
DYY'nin Türkiye'deki ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 481171
  2. Yazar: ABDALRAHIM ABUDAYYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TOMRİS AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Doğrudan Yabancı Yatırımların miktarındaki artış, DYY olarak da bilinen, Hem de uluslararası pazardaki konumu ve uluslararası yatırımcıların zihnindeki konumunu değerlendirirken önemi, günümüzdeki gelişimi ve özellikleri hakkında bir araştırma yapmaktadır. Bu çalışma, 2000 yılından 2015 yılına kadar olan dönemi kapsayan teorik bir çerçevede, Doğrudan Yabancı Yatırımın Türkiye ekonomisine etkisini incelemekte ve analiz etmektedir. Bu araştırma, bu alandaki ekonomik bilgileri, konunun bazı yönlerini analiz ederek ve tartışarak, ayrıca, doğrudan yabancı yatırım ile iklimine ilişkin istatistiki, veriyi, nicel ve nitel kaynak toplamaya ve Türkiye'ye kazandırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, daha önceki teorik araştırmalar, edebiyat ve çalışma alanlarına erişim yoluyla ekonomik bilginin bu yönüyle ilgili kişisel bilgileri zenginleştirir. Bu çalışma, doğrudan araştırma yatırımlarının genel olarak Türkiye ekonomisine ve ödemeler dengesi ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Aynı zamanda, ekonomide hangi sektörün doğrudan yabancı yatırımların çoğunun ana alıcı olduğu gibi ülkedeki bu tür yatırımların özelliklerini de vurgulamaktadır. Ayrıca, bu araştırmada, gelişmekte olan ülkelere, özellikle de ekonominin yukarıda belirtilen yatırımlara açılmasından sonra, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının genel olarak önemi konusundaki tartışmaya katkısı kaydedilmelidir.
Özet (Çeviri)
The increase in the amount of Foreign Direct Investment, also known as FDI, in Turkey as well as its importance when assessing the position of the country in the international market as well as in the mind of international investors make a research on its evolution and features most relevant nowadays. This study examines and analyzes the impact of Foreign Direct Investment on the Turkish economy in a theoretical framework that is situated in the period comprising the years from 2000 to 2015. This research aims to enrich the economical knowledge on this field by analyzing and discussing some aspects of the topic as well as compiling statistics, data, quantitative and qualitative related to foreign direct investment and its climate in general, and set out to Turkey. It also enriches personal knowledge on this aspect of economic knowledge through the access to previous theoretical researches, literature and field of studies. This study addresses the effects of foreign direct investment on the Turkish economy in general, and on the balance of payments and economic growth especially during the period in which this research is based. It also highlights the features of this type of investment in the country such as which sector of the economy is the main receiver of most of the foreign direct investments. It should also be noted the contribution made in this research to the discussion regarding the importance of foreign direct investments in developing countries in general, such as Turkey, especially after the opening of the economy to the above-mentioned investments.