Platon'da tanrı ve evrenin oluşumu
Creation of god and the universe according to plato
  1. Tez No: 498659
  2. Yazar: GAMZE KAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İLBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Platon'un Tanrı, evren ve evrenin oluşumu konusundaki düşüncelerini ortaya koymaktır. Onun konu hakkındaki düşünceleri ortaya konulurken yalnızca kendi dönemi değil, kendisinden önceki düşünürlerin de felsefeleri dikkate alınmıştır. Bunun yanında dönemin genel Tanrı, evren ve evrenin oluşumu konusundaki kabulleri ve inanışları da dikkate alınmıştır. Böylelikle Platon'un konumuz ile ilgili olan düşünceleri ayrıntılı olarak incelenme imkânına kavuşmuştur. Literatür okuması yöntemiyle oluşturulan çalışmamız Platon öncesi ve Platon düşüncesini ayrı ayrı kategorilerde ele almış ve her bir bölümü kendi içerisinde Tanrı, evren ve evrenin oluşumu konularıyla tasniflendirmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this work is to state the ideas of Plato about God, the universe, and the creation of universe. While explaining about his ideas on this subject, not only his time, but also ideas of the philosophers preceding him are taken into consideration. It also includes usual views and belief systems about the God, the universe and the creation of universe during his time. Thus, we had a chance to examine Plato's ideas about our subject in detail. Our work, which is formed by Literature Reading method, has approached Plato's ideas and the preceding ideas as different categories, classified each section as the God, the universe, and the creation of universe to examine.