Sıçan medulla spinalisinin farklı segmentlerinde tanisitlerin morfolojik özelliklerinin incelenmesi (Işık, elektron mikroskobu ve immünsitokimya gösterimleri)
Studies on the morphologic properties of tanycytes located in different segments of rat spinal cord (Light, electron microscopical and immunocytochemical observations)
  1. Tez No: 49870
  2. Yazar: TÜLAY ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
6. ÖZET (TÜRKÇE) Bu çalışmada boyun, göğüs, bel ve kuyruk segmentlerine ait omurilik parçalarındaki kanalis sentralisi döşeyen epandim hücreleri ışık, elektron mikroskobu ve immünsitokimya yöntemleriyle incelendi. Işık mikroskobunda omuriliğin boyun, göğüs ve bel segmentlerinde epandim hücreleri yalancı çok katlı dizilirken, kuyruk segmentlerinde alçak boylu hücreler tek sıralı dizilim gösterdi. Kanalis sentralis, kuyruk segmentlerinde en büyük çapa ulaştı. Omuriliğin bütün segmentleri boyunca olağan epandim hücrelerinin aralarında tek tek ya da gruplar yapmış şekilde tanisitlerin yerleştiği görüldü. Fakat bu hücrelere en çok kuyruk bölgesinde rastlandı. Tanisitler subepandimal ve epandimal şeklinde sınıflandırıldılar. Tanisit uzantıları çoğu zaman kılcal damarlar üzerinde sonlandılar veya kılcal damarı tamamıyle sardılar. Ultrastrüktür düzeyinde olağan epandim hücrelerinin apikal yüzeyleri çok sayıda mikrovillus birkaç silyumla karakterizeydi. Yan yüzeylerinde birbirleriyle ara bağlantılarla bağlandılar. Olağan epandim hücre sitoplazması çok sayıda mitokondriyonlar, ribozomlar, ince seyrek mikroflaman demetleri ve birkaç mikrotübülus içerdi. Tanisitlerin, çekirdeği barındıran bir gövde ve bu gövdenin bazalinden çıkan bir bazal uzantıdan oluştukları gözlendi. Komşu olağan epandim hücreleriyle tanisitler arasında ara bağlantılar vardı. Tanisit sitoplazması çok sayıda uzun veya yuvarlak mitokondriyonlar, polizomlar, mikrotübülüsler ve çok sayıda mikroflaman demetleri içerdi. Apikal yüzeylerinde kalabalık mikrovillus ve lümene uzanan sitoplazma kabartıları yerleşti. Bazal uzantıları kan damarları ve gliya hücrelerinin hemen yakınında sonlandılar. Kılcal damarların, tanisit uzantıları arasına yaptığı parmak şeklindeki girintiler dikkati çekti. Anti-GFAP antikoru kullanılarak yapılan immünboyama sonucunda olağan epandim hücreleri, negatif immünreaktivite gösterirken, tanisitlerle fibrilli astrositler pozitif boyandılar. Tanisitlerle astrositlerin aynı kökenden oldukları doğrulandı. 49Bu çalışmanın sonucunda tanisitlerin ince yapısı ve kılcal damarlarla yaptıkları dokunmalar gözönüne alındığında, bu hücrelere atfedilen absorbsiyon ve transport işlevleri desteklendi. 50
Özet (Çeviri)
7. ingilizce özet abstract STUDIES ON THE MORPHOLOGIC PROPERTIES OF TANYCYTES LOCATED IN DIFFERENT SEGMENTS OF RAT SPINAL CORD (LIGHT, ELECTRON MICROSCOPICAL AND IMMUNCYTOCHEMICAL OBSERVATIONS) In the present study, ependymal cells lining the central canal of cervical, thoracic, lumbar and sacral segments of medulla spinalis were examined in the rat by using light, electron microscope and immünocytochemical methods. In the light microscope, ependymal cells of the cervical, thoracic and lumbar segments of th medulla spinalis displayed pseudostratified character. In the sacral segment, cubic cells were showed unique lining. The central canal showed the biggest diameter in the sacral segments. Along the entire length of the medulla spinalis, tanycytes were seen single or grouped in between the usual ependymal cells. However, these cells were considerably encountered at the sacral segments. Tanycytes were classified as subependymal and ependymal type. Terminal extensions of tanycytes were detected on the capillaries, on some occasions they have invested the capillary endothelium. At the ultrastructural level, apical surfaces of the usual ependymal cells were characterized with numerous microvilli and a few cillia. They were connected with each other by zonula adherens on the lateral surfaces. Cytoplasm of a usual ependymal cell contained a lot of mitocondria, ribozoms, thin and sparse microflament bundles, and a few microtubules. Tanycytes were seen as consisted with a pericaryon containing a nucleus and an extension at its basal surface. There were zonulae adherens between adjacent usual ependymal cells and the tanycytes. The cytoplasm of the tanycyte contained many long or round mitocondria, polysoms, microtubules and many microflament bundles. Crowded microvilli and cytoplasmic blebs which extend to the lumen of central canal were placed on the apical surfaces. Basal 51extensions terminated on the capillary endothelium and the glial cells. The finger-like pits of capillaries among the tanycytic processes were observed. Using anti-GFAP antibody, the ependymal cells showed negative immünoreactivity, the tanycytes and the fibrillary astrocytes have came from the same origin. It has been concluded that they function for the absorbtion of CSF and transport the same into the capillaries. 52