Gürcistan Ulusal Müzesi'nde bulunan düz dokuma örnekleri
Flat weaving samples in Georgian National Museum
- Tez No: 498700
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAYİ KARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Müzecilik, Sanat Tarihi, Crafts, Museology, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Geleneksel el sanatlarının önemli bir kolu olan dokuma sanatı, tarihsel süreç içerisinde, insanoğlunun en eski yaratılarından biridir. Kültürün bir parçası olan dokuma, sosyolojik bir durum olduğundan medeniyeti oluşturan toplulukların nesilleri arasında en kolay şekilde aktarılan öğelerin başında gelmektedir. Dokuma sanatı, geleneksel yapıda, yöresel çeşitlilik göstermektedir. Üretildikleri bölgenin iklim şartları, bitki örtüsü, kolay ve ekonomik olarak elde edilebilen hammaddeler gibi etkenler bölgeden bölgeye farklılık ve benzerlikler göstermektedir. Çalışmamızın konusu;“Gürcistan Ulusal Müzesi'nde Bulunan Düz Dokuma Örnekleri”kapsamında 83 eser incelenmiştir. Müzede incelenen dokuma örnekleri 18.19. ve 20. yüzyıllara ait olup bazılarının ise ne zaman dokunduğu tespit edilememiştir. Dokumalar, bezayağı, dimi, kilim, cicim, sumak, zili, ladı, şedde ve verni (verneh) gibi dokuma teknikleri kullanılarak, yer yaygıları, heybeler, mafraş, torbalar, örtüler, tuz torbaları, at çullarından oluşmaktadır. Müzede yer alan örnekler, katalog düzeninde ele alınarak, cins, malzeme, renk, ebat, motif ve kompozisyon yönleriyle tanıtılmaya çalışılmıştır. Değerlendirme ve karşılaştırma bölümünde ise, incelenen örneklerin Anadolu'ya ait dokumalarla benzerlik ve farklılıkları belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art of weaving, which is an important branch of traditional handicrafts, is one of the oldest creations of humanity in historical process. Being a part of culture, weaving is the leading element transferred in the easiest way between the generations of societies constituting civilization as it is a sociological issue. Art of weaving varies in accordence with the regions in the traditional structure. Factors such as climate conditions, vegetation of the production area, easily and economically obtained raw materials share similarities and differ from region to region. 83 works have been examined within the scope of our subject of study;“Flat Weaving Samples in Georgian National Museum”. Weaving samples examined in the museum belong to 18. 19. and 20. centuries however weaving time of some couldn't be determined. Weavings are composed of ground cloths, carpetbags, mafraş, bags, covers, salt bags, horsecloths using techniques such as plainweave, rug, light rug, soumak, zili, ladik, şedde and verneh. Samples in the museum have been tried to be presented with their type, material, color, size, motive and composition aspects through approaching with the catalog level. In the assessment and comparison part, similarities and differences of the examined samples from the weavings belonging to Anatolia have been tried to be stated.