1936-1941 yılları arası ordunun Iraktakı siyası rolü
الدور السياسي للجيشي العراقي من الفترة 1936 إلى 1941
- Tez No: 498703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMI TEKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
XX.yüzyılın ilk yarısında, Irak'ta yaşanan olaylar ve askeri darbeler o dönemdeki Irak hükümeti ve siyasetçileri tarafından bizzat organize edilmiştir. Yapılan müdahaleler şahsi ve aşiret çıkarları ekseninde yapılmıştır. Yaşanan bu olaylar sonucunda Irak'ta ciddi bir kaos süreci başlamış ve Irak halkı büyük sorunlarla yüzyüze bırakılmıştır. Siyasî, toplumsal ve iktisadî olarak ülke genelinde istikrarsızlık ve kaosun oluşmasına sebep olmuştur. Irak Devleti başlangıçta İngilizlerin hakimiyeti altında varlığını sürdürmeyi denemiştir. Ancak daha sonra Irak siyasetçileri ingilizleri dışarda bırakarak kendi yönetimlerini kurmaya çalışmışlardır. Toplumun kabul göstermediği siyasetçilerin tutumu hoşnutsuzluğa yol açmıştır. Bu dönem Irak tarihininde radikal çıkışlar dönemi olarak bilinmektedir. İktidarda bulunanlara karşı siyasî mücadele yasaklandı. Varolan siyasî sistemin dışında farklı bir söylem geliştirmek kabul edilemezdi. Aynı zamanda farklı siyaset yapanlarda siyaset medeniyettir anlayışıyla her şeyin yasalar çerçevesinde uygulamasını istiyorlardı. Bunu isteyenler ve bu düşünceyi savunan azınlıktaydı. Irak'ta bu tür düşünceler toplum tarafından kabul görmedi. Darbeciler ve destekçileri özellikle aşiretler kendi çıkarlarının garantisini kurulan yeni sistemde görüyorlardı. Bundan dolayı kendi çıkar ve menfaatlerine karşı bir siyasî görüşü kabullenmiyorlardı. Irak hükümeti ve siyasetçileri tarafından topluma zorla benimsetmeye çalıştıkları siyasî entegrasyon sorunu sadece bir kaç tarihi olayla sınırlı değildir. Bu durum toplumda farklı krizlerin ortaya çıkmasına neden olmuş ve Irak toplumu üzerinde olumsuz etki bırakmıştır, Yeni toplumsal ve siyasal krizlerin oluşmasına neden olmuştur. XX. yüzyılın ortalarında Irak'ta yaşanan olaylar, özellikle 1936 -1941 yılları arasında yapılan darbeler. Irak'ın genel siyasal tarihinde yerini almıştır. Altı yıllık kısa zaman diliminde toplum bir çok baskı ve şiddete maruz kalmıştır , Kendi iktidar ve sağlıksız siyasi anlayışlarını topluma baskı ve şiddet yoluyla kabul ettirmeye çalışan hükümet ve siyasetçileri , halkı sindirme ve boyun eğdirme amacıyla şiddete başvurmuştur. Orduyu halka ve muhaliflere karşı intikam alma aracı olarak kullanmıştır. Irak'ta 1936 -1941 yılları arasında sekiz kabinenin yıkılmasında ordunun rolü büyüktür. Yapılan bu askeri darbeler sonucunda birçok siyasî lider , yönetici ve asker katledilmiş ve bir çok kişiyide ülkeyi terk etmeye mecbur bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first half of the XXth century, events in Iraq and military coups were personally organized by the Iraqi government and politicians at that time. The interventions made were made on the axis of personal and tribal interests. As a result of these events, a serious chaos started in Iraq and the Iraqi people were left face to face with big problems. It caused political, social and economic instability and chaos throughout the country. The Iraqi State initially tried to maintain its presence under British rule. But later, Iraqi politicians tried to establish their own governments by leaving the British outside. The attitude of the politicians that society has not accepted has led to dissatisfaction. This period is known as the period of radical outbreaks in the history of Iraq. Political struggle against those in power was banned. It was unacceptable to develop a discourse other than the existing political system. At the same time, they wanted to apply everything within the framework of law with the understanding of politics and civilization in different politicians. Those who wanted it and the minority who advocated this idea. Such ideas were not accepted by the society in Iraq. Darbets and their supporters, especially the tribes, saw their own interests in the new system established. They therefore did not accept a political view of their interests and interests. The problem of political integration, which the Iraqi government and politicians try to forcefully adopt by collecting, is not limited to just a few historic events. This has led to the emergence of different crises in society and has had a negative impact on Iraqi society, causing new social and political crises to arise. XX. The events that occurred in Iraq in the middle of the century, especially between 1936 and 1941. It took its place in the general political history of Iraq. In a short time span of six years, the society has been subjected to a lot of pressure and violence. Governments and politicians who try to impose their own power and unhealthy political understandings through collective repression and violence resorted to violence to intimidate and subjugate the people. He used the army as a means of revenge against the public and the opposition. The role of the army was great in the fall of eight cabins in Iraq from 1936 to 1941. As a result of this military coup, many political leaders, rulers and soldiers were killed and many people were forced to leave the country.