Sialoadenektomi ve Flutamide'in testis ve epididimis dokusu üzerinde oluşturduğu histolojik değişiklikler
- Tez No: 49872
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF NERGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
I ÖZET Çalışmamızın amacı, maternal epidermal growth faktör ve gebeliğin 11-12. günleri arasında uygulanan antiandrojenin testis ve epididimisin gelişimi üzerinde etkilerini araştırmaktır. Bu amaç için erişkin 40 adet dişi Spraque-Dawley rat kullanıldı. Denek hayvanları biri kontrol olmak üzere 4 eşit gruba bölündü. Grup-I'deki dişi ratlar konrol olarak kullanıldı. Grup-ll'deki dişi ratlar sialoadenektomi yapılarak, 28.günde çiftleştirildi. Grup-IH'teki dişi ratlar çiftleştirildikten sonra gebeliğin 11 -21. günleri arasında flutamide uygulaması yapıldı. Grup-IV'teki denek hayvanlarına sialoadenektomi ve gebeliğin 11 -21. günleri arasında flutamide uygulaması kombine yapıldı. Deneye alınan tüm dişi ratlardan doğan erkek yavrular, doğumu müteakip 22. günde kriptorşidi ve epididimal anomaliler yönünden değerlendirildi. Doğumdan sonra 60. günde denek hayvanları sakrifiye edilerek serum hormon değerleri için intrakardiyak yolla kanları alındı, ayrıca vücut ağırlıkları ve erkek genital organ ağırlıkları ölçüldü. Daha sonra testis ve epididimisten doku örnekleri alınarak, rutin histolojik yöntemlerle elde edilen parafin kesitleri H-E,Hematoksilen-Van Gieson.Masson tripple, PAS ile boyanarak mikroskobik değerlendirilmesi yapıldı. Bütün denek gruplarında testis ve epididimis anomalileri gözlenmesine karşın, en fazla epididimal anomali ve kriptorşidi flutamide grubuna gözlendi. Denek gruplarının serum hormon değerlerinden FSH ve LH 'da bariz değişiklik gözlenmeziken, testesteron düzeylerinde artış saptandı. Denek gruplarının seminifer tubul ve epididimal kanal çaplarındaki en belirgin düşüş Sx+F grubunda izlendi. Testise ait preparatların mikroskobik incelenmesinde, Sx grubunda spermatosit-ll seviyesinde, Flutamide grubunda spermatosit-l seviyesinde arrest durumu, Sx+F grubunda ise spermatogenetik hücre izlenmemesi ve tipik testiküler atrofi tablosu barizdi. Epididimise ait kesitlerde ise, epididimal kanallarda atrofi ve lumenlerinde spermatozoa'nın bulunmayışı yanında interstitiel ödem, mukoza epitelinde metaplazi ve interstitiel fibrozis tablosu hakimdi. 40Sonuç olarak, embriyolojik gelişiminde maternal gonadotropinlerin testiküler desensusu ve epididimal anomaliler üzerinde postnatal periyotada normal seviyelerine ulaşan androjenlerle geriye dönüştürelemeyen ve kompanse edilemeyen morfolojik değişikliklere neden olmaktadır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the study our purpose to determine the effect of sialoadenektomy (Maternal Epidermal Growth Factor deficiency) and antiandrogen (Flutamide) administration on testiculer desencent, epididymal abnormalites and testicular function. Twelve weeks old sexuality mature and pregnant female Spraque-Dawley rat were chosen as four animal model. They were divided in to four groups ; Group-I : Control groups, Group-I I : Sialoadenektomized, Group-Ill : Flutamide treated, Group-IV : Sialoadenektomy + Flutamide treated. After the birth, all male rats were observed morphologically at 22 days and sacrificed at 60 days postpartum under ether anaesthesia. Necroscopi was performed. Localisation testes and presence of epididymal abnormalities were carefully noted. Blood samples was taken and serum levels of LH.FSH.testesteron were determined with double antibody RIA methods. Histological sections testis and epididymis were taken and stained with H-E, Hematoxylen-Van Gieson, Masson Triple, PAS. Histological changes and quantitative of spermatogenesis were exeminated under light microscope. Except control group, testes and epididiymal abnormalities were observed all groups at various rates. The highest testis and epididymal abnormalities were determined in flutamide treated group.LH and FSH levels were normal in all groups but circulating testosterone levels significantly increased in F,Sx+F groups. Obviously reduced seminifer tubules and epididymal tubules diameter was observed in group-lll-IV. Histological exemination revolved that spermatogenesis arrest at spermatocyt-ll level in Sx group, spermatogenesis arrest at spermatocyt-l level in F group, sever hypospermatogenesis and testicular atrophy in Sx+F group. Histological section our epididymis show that tubular atrophy and absence spermatozoa in lumen, interstitial oedema, epithelial metaplasia and interstitial fibrosis. 42As a result, the maternal gonadotropins effect testicular desensus and volfian duct system stabilisation lead morphologically abnormalities that can not be compansed with normal androgen level in postpartum period. 43