Sialoadenektomili ve ince barsak rezeksiyonlu ratlarda L-glutaminin barsak adaptasyonu üzerine etkisi
The Effect of L-glutamine on intestinal adaptation in the rats after sialoadenectomy and small bowel resection
- Tez No: 99374
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİL KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
7. ÖZET Giriş: Barsak rezeksiyonu sonrası intestinal adaptasyon gelişmesinde luminal besinler (glutamin), endojen salgılar (epidermal growth factor-EGF) ve hormonal faktörler etkilidir. Buradan hareketle yapılan bu çalışmada; ratlarda iki taraflı submandibüler glandektomi (sialoadenektomi) ile endojen EGF'nin asıl kaynağı ortadan kaldırılarak L-Glutaminin sialoadenektomi sonrası oluşan mukozal atrofı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Matcryal-Metod: S.Ü.Tıp Fakültesi Deneysel Tıp Araştırma Merkezi 'nde yapılan çalışmada 45 adet erkek rat sıvı diyete uyum için preoperatif 48 saat standart Total Parenteral Nütrisyon (TPN) solüsyonu ile oral beslendi. Ratlar 15 'er deneklik üç gruba ayrıldı. 1.Grup (Kontrol Grubu) : Sham sialoadenektomi + Barsak rezeksiyonu + Oral TPN 2. Grup (Glutaminsiz Grup): Sialoadenektomi + Barsak rezeksiyonu + Oral TPN 3. Grup (Glutaminli Grup) : Sialoadenektomi + Barsak rezeksiyonu + Oral TPN + L-Glutamin ( Gavaj ) Postoperatif 7.günde intestinal adaptasyon göstergelerinin incelenmesi için ratlar sakriflye edildi. Bulgular: 3. grupta ortalama villus yüksekliği ve kript derinlği açısından l.ve 2.gruba oranla anlamlı bir artış olduğu gözlendi (p=0,0001). 2.grupta villus yüksekliği ve kript derinliğinde 1. gruba göre azalma anlamlıydı (p=0,0001). Ortalama goblet proliferasyonu yönünden tüm gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu ( p>0.05 ) Sonuç: Sialoadenektomili ratlarda %50 ince barsak rezeksiyonu sonrası intestinal adaptasyonda gavajla verilen L-Glutaminin EGF gibi etkili ve değerli olduğu, mukozal atrofiyi önlediği, goblet hücre proliferasyonuna etkisi olmadığı gözlenmiştir. 36
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The Effect Of L-Glutamine On intestinal Adaptation İn The Rats After Sialoadenectomy And Small Bowel Resection. Background: Luminal foods ( glutamine ), endogenous secretions ( epidermal growth factor-EGF ) and hormones were effective in the progress of intestinal adaptation after intestinal resection. The aim of this study was to investigate the effect of L-glutamine in rats with sialoadenectomy and massive intestinal resection. Material and methods: This study was performed in the Medical Research Center Of Selçuk University. Forty five rats were used in this study and the rats were fed with oral TPN solution after and for 48 hours before the operation. The rats were divided in to 3 groups each of which includes 15 rats. Group I: Sham sialoadenectomy + small bowel resection + oral TPN solution Group II: Sialoadenectomy + small bowel resection + oral TPN solution Group III: Sialoadenectomy + small bowel resection + oral TPN solution + L-Glutamine All rats were sacrificed at 7l day of the operation for the evaluation of intestinal adaptation. Results: There was a significant increase in villous length and crypt depth, in group III compared with group I and II ( p=0.0001 ). There is also a meaningfull decrease in villous lenght and crypt depth in group II compared with group I ( p=0.0001 ). There was no significant changes in goblet cell proliferation between the groups ( p > 0.05 ). Conclusion: L-glutamine can prevent mucosal atrophy like EGF in rats with sialoadenectomy and small bowel resection. 37