Ratlarda Halotan ve İzofloran'ın karaciğer ve böbrek üzerine etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 49873
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER OZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 ÖZET Bu çalışmada ratlara % 1 halotan ve % 1.5 izofloran 3 gün ara ile 3 kez 2 saat süre ile inhalasyon anestezisi uygulandı. Bu anestezik maddelerin karaciğer ve böbrek dokusu üzerine oluşturduğu yapısal değişiklikler ışık mikroskop düzeyinde incelenerek kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Gerek halotan ve gerekse izofloranın rat karaciğer üzerine hepatotoksik etkileri incelendiğinde; her iki madde arasında anlamlı bir farklılık bulunamadı. Her iki grupta da karaciğerin histolojik olarak incelenmesinde özellikle vena sentralis çevresindeki hepatositlerde dejenerasyon buna bağlı olarak Remak kordon yapısının bozulduğu, vena sentraliste fibrin birikimi siniizoidlerde konjesyon, Kupffer hücre aktivasyonu, portal alanlarda nekrozun ilk belirtisi diyebileceğimiz miks tipte lökosit hücre infiltrasyonu ve damarlarda konjesyonla karşılaştık. Çalışmamızın diğer kısmını oluşturan halotan ve izofloranın böbrekler üzerine etkilerinin histolojik olarak incelenmesinde gruplar arasında çok az bir farklılık bulunmuştur. İzofloran grubunda glomerul kapillerlerindeki konjesyonun daha yoğun olduğu, ayrıca interstisyel alanlardaki hemoraji odaklarına daha fazla rastlanıldı. Ayrıca her iki grupta da bazı glomerullerin çevresinde lökosit hücre infiltrasyonu, tubül lumenlerinde homojen eozinofilik madde birikimi de görüldü. Halotan ve izoflora'nın kısa süreli tekrarlanan dozlarda karaciğer ve böbrek dokusunda yapısal değişikliklere neden olduğundan zorunlu olmadıkça kullanılmamasını öneririz.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY In the study, rats were anesthesized with inhalation anesthetics (Containing 1 % halotane and 1.5 % isoflorane) for 3 times with 3 days interwals. Each time, anesthesia was continued for 2 hours. The effects of anesthetics on the morphology of the liver and the kidneys were examined et light microscopy level and compared with control animals. When the hepatotoxic effect of halotan and izoflorane was examined in the liver, no clear differentia was observed betwen the their effects. Both anaesthetics caused degeneration in the hepatocyt which are around of vena centralis, structural distrubtion of Remark cordon, congestion in the sinuzoids, Cupffer cell activation, mix type cell infiltration which is thought to be first semptom of the necrosis and also congestion in the blood vessels. Some differentia was observed in effects of two aneesthetics, when the histological structure of kidney was examined. Congestion of glomerul capillares and hemorrhage in intercitiel area were seen more in the groub which were anaestehetized with % 1.5 isoflurane. İn addation, both anaestehetics caused leucocyt cell infiltration around of same glomerullus and aggregation of homogen eosinophil structure in the tubiil lumen. This study showed that halotan and isoflurane cause structural changes in the liver and kidney, when they are used frequently. Thus this study suggest that these anaesthetics must not be used unles they were needed.