Konar-göçer Türk topluluklarında halk inançlarının incelenesi: Sarıkeçililer Örneği
A study of folk beliefs of nomadic Turkish communities: The case of Sarıkeçi̇li̇
  1. Tez No: 498737
  2. Yazar: İLBEY DÖLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAMZA KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Din, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Religion, Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sarıkeçili Yörük aşireti konar-göçer kültürün son temsilcisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Konar-göçer Yörük kültürü Orta Asya'dan Balkanlara kadar uzanan kadim bir gelenektir. Sarıkeçili Yörükler atalarının gittiği bu yolda bin yıldır yürümektedirler. Onlar için keçiler, yaylalar ve köklü gelenekleri vazgeçilmezdir. Bu çalışmada, Konar-göçer Türk topluluklarındaki halk inançlarını, Sarıkeçili Yörük aşireti örneğinde inceledik. Eski Türklerin dini inançlarının etkisi hala günümüzde görülmektedir. Aynı zamanda İslam dini ile iç içe geçmiş birçok halk inanışı doğum, evlenme ve ölüm gibi hayatın geçiş dönemlerinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
We encounter Sarıkeçili Yuruk clan as the last representative of Nomadic culture. The nomadic culture of the Yuruks is an ancient tradition extending from Middle Asia to Balkans. Sarıkeçili Yuruks are walking on the path of their ancestors. We can say that their goats, plateaus and deep-rooted traditions are indispensable for them. In this study, we studied beliefs of nomadic Turkish Communities on the example of Sarıkeçili. The effect of the religious beliefs of the ancient Turks is still seen today. At the same time, many folk beliefs inextricably interwined with the religion of Islam take place in stages of life such as birth, marriage and death.