Ali Püsküllüoğlu'nun hayatı ve şiirleri üzerine bir inceleme
An examination on the life and poems of Ali Püsküllüoğlu
- Tez No: 498757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada şair, yazar, dilbilimci olan Ali Püsküllüoğlu'nun hayatı ve şiirleri üzerine bir inceleme yapılmıştır. Çalışmanın amacı hem Ali Püsküllüoğlu'nun hayatını tanıtmak hem de şiirlerinin temellerini belirleyerek içerik ve yapı bakımından incelemektir. Şairin şiirini oluşturmasında yararlandığı görüşler, şiirlerini oluşturma biçimi, öne çıkan konular üzerinde durularak şiirlerin değişim ve gelişimi değerlendirilmiştir. 1935'te Kadirli'de doğan Ali Püsküllüoğlu'nun sanatçı kişiliğinin ve şiir konularının şekillenmesinde içinde bulunduğu doğanın etkisi büyüktür. Püsküllüoğlu'nun şiirleri yaşamından yaşamı şiirlerinden ayrı düşünülemez. Bu yüzden şiirleri incelenirken hayatı araştırılarak göz önünde bulundurulmuştur. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı, sanat hayatı ve eserleri incelenerek tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Ali Püsküllüoğlu'nun şiirlerinde ağırlıklı olarak işlediği konular ve şekil, ahenk, dil ve üslûp bakımından şiirlerini oluşturan yapı unsurları incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
An examination is made on the life and poems of Ali Püsküllüoğlu, who is a poet, author and linguist, within this study. The aim of this study is to introduce the life of Ali Püsküllüoğlu and to examine his poems in terms of content and structure by determining their bases. The alteration and development of his poems are evaluated by being dwelt on the ideas from which the poet benefits in forming his poems, his way of forming the poems and prominent topic. The nature in which he is present has a big effect on the embodiment of artist personality and poetry topic of Ali Püsküllüoğlu born in Kadirli in 1935. It is impossible to think Püsküllüoğlu's life and poems separately from each other. And thus, his life is searched and considered while examining his poems. Thesis consists of two sections. The life, art of life and works of poet are analysed and introduced within the first section. The topic Ali Püsküllüoğlu mainly handles in his poems and the elements of structure forming his poems with respect to form, harmony, language and style are examined within the second section.