İmam-hatiplerin oryantasyon sorunu
Orientation problem of the imams
- Tez No: 498766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
İnsanoğlu yaratıldığı günden itibaren büyük küçük her an sorunlarla karşılaşmış ve bu sorunlara çözüm odaklı yaşamı devam ettirmiştir. Sorunlar kimi zaman bireysel kimi zamanda toplumsal olarak karşımıza çıkmıştır. İnsanın zihnini, bedenini ve ruhunu etkileyen bu sorunlar bireyleri topluma uyumu engellemiş ve toplumun da bütünleşmesine mani olmuştur. Yaşam şartlarının olmazsa olmazlarından, hayatın sürekliliğinin devam etme temel taşlarından birisi olan beraber yaşam, toplumsal yaşam, bütünsel yaşam bireylerin birbirleriyle münasebetten hâsıl olmaktadır. Bu birlik, beraberlik ve bütünleşme çatısı altında bireylerin birbirlerine karşı entegreli ve bütünleyici bir yaşam tarzı sürdürebilmeleri için uyum içinde yaşamaları şarttır. Dünyamız her geçen gün bir kat daha küçülmekte ve globalleşmektedir. Böyle bir dünyada her bir birey eski zamana nazaran daha hızlı bir şekilde (teknolojinin de büyük bir etkisiyle) yeni insanlarla, yeni kültürlerle, yeni toplumlarla tanışmakta ve hızlı bir şekilde entegre olmaya çalışmaktadır. Bu ivediliğin getirdiği faydalar olduğu gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma ile yeni atanan köy imam-hatiplerinin köy halkına alışma, uyum anlamında olan oryantasyon süreçlerini incelenmiştir. Sadece köy halkına değil her meslekte olduğu gibi kendi mesleklerinin getirdiği sorumluluklarına karşı oryantasyon sorunları da araştırılmıştır. Çalışmada, araştırmacı tarafından hazırlanan sorular ile yüz yüze görüşülerek yapılan mülakatlar neticesinde sorunlar ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma ile; dini anlatmak vazifesi kutsi bir vazife olması nedeniyle, topluma karşı hızlı bir şekilde uyum sağlamanın ve bu uyum çerçevesinde mesleki görevini yaparak dini sıkmadan, usandırmadan güzel bir dille anlatmanın ilk gerektirdiği faktörün oryantasyon olduğunu, ve göreve başlamadan önce uyum sağlama, alıştırma, sosyalleştirme, bütünleşme kavramlarının bu süreçte önem derecesi ortaya çıkarmak ve yeni atanan imam-hatiplilerin bu süreçten geçmediği durumda ortaya çıkan sorunlar araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Since being created, human being faced big and small problems and have continued life with solution – focused way to these problems. These problems sometimes appears individually and sometimes socially in front of us. The problems which affect the mind, body and soul of the man have prevented adaptation and integration of people into society. Cohabitation, societal life and holistic life which are the sine qua of the living conditions and cornerstone of continuation of life duration and are the result of individuals' relation of each other. Under this unity and integration framework it is necessary that people must live in harmony to continue their lives integrated and complementary way with each other. Our world has become smaller and getting globalized in every passing day. So in such a world also with great effect of the technology each person is meeting new people, new cultures and is trying integrate faster than before. As there benefits also there are some problems which come out because of this fast urgency. In this study new imams' orientation period was researched in terms of adaptation to village public. Orientation problems were also researched against the responsibilities of their professions, as not just against for the villagers but for all professions. In this study, problems were discovered by the face to face interview questions which were prepared by the researcher. As this study's aim is to explain religion as it is his holy duty, while being adapted quickly to the public imam should perform his duty by not making people displease and weary. And before starting his duty the importance of adaptation, training, socialization, integration concept were revealed in this period and the problems which occur when the imam could not pass from this period, were investigated.