Gaziantep ilinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 498765
  2. Yazar: MEHMET İHSAN TAHMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SERDAR ERDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlar fıtratı gereği sürekli çevresiyle iletişim halindedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğaya müdahale artmıştır. Doğal dengenin bozulması, toprak ve su kaybının artması, doğal bitki örtüsünün tahribi, biyolojik zenginliklerin azalması, küresel iklim değişikliği, enerji tüketimi, çevre kirliliği gibi problemlerin artması doğayı olumsuz etkilemiştir. Çoğunluğu kentlerde yaşayan insanlar kentteki bir takım problemleri de beraberinde getirmiştir. Kentlerdeki hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, bilinçsiz üretim ve tüketim, şehri olumsuz etkilemektedir. Sürdürülebilir yaşam alanı oluşturmak için; ekolojik çevre, modern ulaşım imkanı, yerel mimari önemli hal almıştır. Gaziantep hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin fazla olduğu kentlerdendir. Bu çalışmada, Gaziantep' de sürdürülebilir yaşam alanı meydana getirmek için sosyal, çevresel ve ekonomik açıdan ilin özellikleri ele alınarak incelenmiş ve sürdürülebilir bir kent yaşamı sağlayabilmek için yapılmakta olan ve yapılması gereken faaliyetler bir nitel çalışma ile derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
People are constantly communicating with each other in nature. With the development of technology, intervention in nature has increased. The increase in problems such as degradation of natural balance, increase of soil and water loss, destruction of natural vegetation cover, decrease of biological riches, global climate change, energy consumption, environmental pollution has become a problem. The majority of people living in cities have caused some problems in the city. Rapid population growth in cities, distorted urbanization, unconscious production and consumption negatively affect nature. To create a sustainable living space; Ecological environment, modern transportation facilities, local architecture have become important. Within this study, to provide a sustainable living area in Gaziantep province, the characteristics of the city were investigated deeply in social, economic and environmental perspectives by implementing a qualitavite research.