Almanya'daki oy vermeyen Türk seçmen pazarının bölümlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on market segmentation of Turkish non-voters in Germany
  1. Tez No: 498774
  2. Yazar: BURHAN AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Almanya'da yaşayan seçmen vasfına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçimlerde oy vermeme davranışlarının politik pazarlama açısından incelemeyi amaçlayan bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Almanya'daki 13 seçim bölgesinden kotalara göre örnekleme metoduyla belirlenen 1004 seçmen oluşturmaktadır. Araştırma amacı doğrultusunda hem nitel hem de nicel verilerden faydalanılmıştır. Araştırmada nitel yöntemlerden elde edilen veriler aracılığıyla evrene genellenebilir düzeyde bir ölçek geliştirmek hedeflenmiştir. Bu kapsamdaki veriler yüz yüze görüşmeler aracılığıyla elde edilirken homojen özellikler gösteren seçmenleri kümelendirmek ve sonrasında seçmen kümelerini birbirinden ayıran özellikleri ortaya koymak üzere araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekten istifade edilmiştir. Nitel araştırma sürecinde veriler yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda veriler üç grup sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın nitel araştırma yaklaşımı kısmında“betimsel analiz”yapılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ise yapı geçerliliği için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, uyum geçerliği için boyutlar arası korelasyon analizi, kapsam geçerliliği için uzman görüşleri ve güvenirlik çalışması için bir iç tutarlılık hesaplama yaklaşımı olan Cronbach Alpha katsayısı kullanılmıştır. Oy vermeyen seçmenler olarak katılımcılar arasında bölümlendirme yapmak üzere kümeleme analizi yöntemine başvurulmuştur. Kümeleme analizi ile belirlenen seçmen kümelerini birbirinden en iyi ayıran değişkenlerin hangileri olduğunu belirlemek ve seçmenlerin doğru kümelere atanma olasılıklarını ortaya koymak için diskriminant analizi uygulanmıştır. Bu kapsamda yapılan analizler sonucunda oluşturulan kümelerin Almanya'da yaşayan seçmen vasfına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçimlere katılımının artırılması için kullanılabilecek bir stratejik siyaset pazarlaması tekniği sunduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The mixed method was used in this research aiming at examining the non-voting behaviours of Turkish Republic citizens who have the qualifications of voters living in Germany in terms of political marketing. The sample of the study consists of 1004 voters from 13 electoral districts in Germany by sampling method according to the quota. Both qualitative and quantitative data were utilized for the purpose of the research. In the research, it was aimed to develop a scale that is generalizable to the universe through the data obtained from qualitative methods. The data in this context were obtained through face-to-face interviews and the scale developed by the researcher was used to cluster the voters with homogeneous characteristics and then to differentiate the voter features separating the clusters from each other. In the qualitative purging process the data were obtained through semi-structured interviews. In the quantitative dimension of the study, the data were obtained through a questionnaire consisting of three groups of questions. Descriptive analysis was carried out in the qualitative research approach part of the study. In the quantitative part of the study, Cronbach Alpha coefficient which is an internal consistency calculation approach was carried out for construct validity, exploratory and confirmatory factor analysis for construct validity, correlation analysis between dimensions for adaptability validity, expert opinion for scope validity and reliability study was used. In the quantitative part of the study, explanatory and confirmatory factor analysis was used for construct validity, analysis of correlation between dimensions was used for adaptation validity, expert opinion was used for content validity and Cronbach Alpha coefficient which is an internal consistency calculation approach was used for reliability study. As voters who did not vote, clustering analysis method was used to partition among the participants. Discriminant analysis was used to determine which variables best distinguished the set of voters determined by the clustering analysis and to determine the possibility of voters being assigned the correct set of clusters. As a result of the analyses made in this context, it can be said that the clusters formed provide a strategic political marketing technique that can be used to increase the participation of the Republic of Turkey citizens who have the voting qualities in Germany.